Jakých chyb se vyvarovat v prvních třech letech života dítěte

22.2.2011 00:00
Rodina a děti

Během prvních tří let dětského života se mohou vyskytnout některá úskalí, která mohou mít vliv na vývoj dítěte. Rodiče by se jim mohli vyhnout, budou-li se chovat přiměřeně. O co se jedná?

-        Přetěžování dětské mysli a strach dítěte před selháním :

        Na malé dítě kladou dospělí neúměrné nároky (např. herními programy k podpoře matematiky, cizích jazyků apod.). Dítěti pak nezbývá dost volného prostoru pro vlastní zvídavost.

-        Nadměrná péče : Rodiče dítě chrání, aby se nemuselo příliš namáhat (například při lezení na žebřík nebo při kontaktu s jiným dítětem).

-        Přehnaná přísnost : Dítě je za své vztekání a pokusy vzepřít se trestáno tak, že si ho rodiče nevšímají, odpírají mu svou laskavost nebo ho za trest zavírají.

-        Přílišná povolnost : Dítěti se nekladou vůbec žádné hranice.

-        Nejednoznačné chování (ambivalence) : Rodiče neumějí své akce vyjádřit jasně, nejsou schopni vyslovit jasné, spolehlivé „ne“. „Střílejí od boku“, a tím dítě znejisťují. Takové jednání způsobí, že dítě je nervózní nebo také zlostné.

Abychom si udělali obrázek o této problematice, stačí, když si představíme následky pro dítě. Jak už jsem se zmínila, můžeme je, bohužel, zaznamenat v našem okolí: Například mladiství, kteří stále mění učební obory, protože je tam práce nebaví, nebo mladiství, kteří se opíjejí do bezvědomí.

Zdroj:  I rodiče by měli dělat chyby (Portál 2010)

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj, udělej Damiánkovi radost, potřebuje tvůj hlas. na adrese:...
Prosba  |  1.12.2011 20:44

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *