Jak uspat malého nespavce

17.2.2003 00:00
Rodina a děti

Masáže, fytoterapie, chiropraxe, homeopatie

Masáže
Masáž je příjemná technika, která není dnes v povědomí rodičů příliš zažitá, přestože byla ještě na konci minulého století naprosto běžná například v některých venkovských oblastech ve Francii. Matky na jihozápadě Francie udržovaly například zvyk masírovat hlavu novorozence. Byl to způsob, jak být dítěti nablízku a uklidnit ho, nebylo by tedy od věci se k této tradici vrátit. Plačící dítě, které maminka masíruje, se rychle uklidní. Ruce matky mu vrátí pocit, který zažívalo v plodové vodě, jež ho po devět měsíců jemně laskala, a navodí mu ideální podmínky pro usínání. Není nutné znát speciální masážní techniky, stačí nechat se vést vlastními pocity něhy. Většího relaxačního účinku a ještě příjemnějších pocitů u dítěte dosáhnete, když použijete trochu vlažného mandlového oleje nebo oleje s výtažkem heřmánku či máty peprné, které jsou pro spánek dítěte zvláště vhodné.

Jiný kraj, jiný mrav

Masáže se u dětí používají jako uklidňující prostředek běžně v mnoha mimoevropských civilizacích. Například v oblasti kolem alžírské Sahary potírají tělo dítěte směsí rozdrcené borové kůry a dýňových slupek. Susové v pobřežních částech Guiney užívají k masážím pro změnu šťávu z plodů stromu, který nazývají karité. A na Tchaj-wanu masírují matky své děti sezamovým olejem.


Tajemná skládanka dětské hlavičky

Je to hotový hlavolam ? děťátko neustále pláče, nespí, dětský lékař ovšem neodhalil žádnou organickou příčinu, která by tyto potíže vysvětlovala. Řešení je možná nutné hledat z pohledu chiropraxe ? vinu má hlavička dítěte. Stavba lebky je ve skutečnosti velmi složitá. Skládá se z jednadvaceti kostí, které zapadají jedna do druhé. Je to vlastně taková skládanka ? stačí, že se posune jeden díl, a celek se naruší. Někdy se stává, že se při porodu u lebky novorozeněte, která je velmi křehká a poddajná, mírně posune některá z kostí. Ta pak může kvůli špatnému umístění tlačit na některý z nervů a vyvolávat u dítěte bolest. A to je příčina špatné nálady malého mrzouta.

Vyhněte se šarlatánům!

Chiropraktik dokáže pomocí masáží a jemného protahování vrátit dílek v dětské hlavičce na své místo. Dítěti se uleví a přestane trpět nespavostí. Měli byste ovšem vědět, že takové masáže mají na dětskou lebku velký vliv, proto pečlivě vybírejte lékaře. A nezapomeňte, že chiropraxi by měl provozovat jen skutečný odborník.

Zázračný lék

Bylinky, které klasická medicína dlouho řadila mezi ?babské léky?, získávají v dnešní době zvýšeného zájmu o alternativní medicínu zpět svou výsostnou pozici. Proč by je nemohlo využívat i vaše dítě? Je ovšem jasné, že miminko bude mít raději láhev s teplým mlíčkem než bylinkový čaj, proto se odborníci na fytoterapii předhání ve vynalézavosti, jak vyrobit uklidňující směsi tak, aby dětem chutnaly. Dětské bylinné čaje se prodávají ve všech lékárnách a ve větších obchodech v oddělení dětské výživy. Nejčastěji obsahují části pomerančovníku nebo lípy, ale mohou být vyrobeny i z méně běžných rostlin, jako například z majoránky, mařinky, komonice, kozlíku, z hlohu, jablečníku apod.

Medicína nekonečně malých dávek

Homeopatie, léčebná metoda založená na maximálním ředění účinných látek, je vhodná právě u malých dětí. Odborníci se shodují na tom, že výhodou pro dítě je jeho neposkvrněnost léky, jeho organismus zatím není ?zanesen? a měl by na homeopatii dobře reagovat. Ale i tady platí upozornění, že by se homeopatie měla používat velmi zodpovědně. Pouze odborný homeopat může po řádné konzultaci, při které vezme v úvahu všechny příznaky nemoci a celou osobnost dítěte, stanovit diagnózu a doporučit léčbu.

Pro alternativní medicínu je charakteristické to, že nezatěžuje organismus cizorodými látkami. Již tento jediný argument stojí za pozornost.
Marie Thirion, Marie-Josephe Challamel, Le Sommeil, le reve et l´enfant (Spánek, snění a dítě)


Lékárnička pro děti, které špatně spí

Je-li vaše dítě celý večer rozrušené, odmítá jít do postele a následně nemůže usnout, můžete mu dát homeopatický lék Lachesis 9 CH. Pokud vyžaduje vaši přítomnost při usínání, je vhodnější Pulsatilla 9 CH, a když ho straší děsivé noční můry, pomůže mu zbavit se strachu Stramonium 9 CH. Jestliže se budí v první polovině noci, nechte mu předepsat lék Chamomilla 9 CH, a budí-li se často po půlnoci, zvolte Album 9 CH. ??

Jsou homeopatika stejně nebezpečná jako léky na spaní?

Je zřejmé, že homeopatické léky nezpůsobují stejný návyk jako léky klasické. Ale vidí mezi nimi malé dítě nějaký rozdíl? Ty malé pilulky, které mu maminka dává každý večer, tvoří pevnou součást uspávacího rituálu. Dítě si ve své hlavičce vytvoří představu, že by bez této kouzelné pilulky nemohlo dobře spát. A to je opravdu nebezpečný reflex...

Jiný kraj, jiný mrav

Pro své neklidné děti připravují alžírské matky zklidňující čaj z anýzu, kmínu a karvi (druh kmínu používaný v arabských zemích ? pozn. překladatele). Pokud se dítě ani pak neuklidní, vezmou špetku soli, obkrouží s ní sedmkrát hlavu dítěte a hodí ji do ohně, aby zrušily účinky uhranutí. Přitom recitují verše z koránu.


Zdroj: Spánek malých dětí - nakladatelství Portál

Související články

Dětské sny

20.3.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Víc než dobrý!
Klára  |  10.4.2012 15:56

Doporučuji odvar z nezralích makovic. Používá se to staletí.
doktor morphin  |  10.4.2012 20:33

Ahoj. Náš Tobiášek má dva měsíce a od narození taky nikdy moc...
Pemeva22  |  13.4.2012 14:29

Pemeva22- co se za tímto názvem skrývá za šílenou husičku?!
Radoš  |  13.4.2012 15:52

Hmmm, idi..i
ina  |  1.6.2014 23:57

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *