Jak dítě odstavit

23.6.2009 00:00
Rodina a děti

Dožaduje-li se Jakub v noci důrazně prsu, matka mu řekne, že od nynějška žádné kojení nebude. Následný výbuch dětského hněvu pak zachytí ve svém náručí. Nedovolí dítěti žádnou agresivitu a ani ona sama ho nebude bít.

Drží dítě v tak těsném, pevném, a přece měkkém objetí, aby jí nemohlo ublížit ani rukama ani nohama. Dovolí mu však, aby svou zlost odreagovalo křikem. ?Vykřič celou svou zlost. Chápu, že jsi naštvaný. Křič, jak chceš, ale prs už nedostaneš.?

Jestliže se dítěti podaří matku kousnout, nechá ho, ale jednoznačně vyjádří svou bolest a hněv: ?To bolí! Už mě nekousej!?


Matka drží dítě tak dlouho, dokud ono nepochopí, že sice má místo na matčině srdci, ale mezi ním a jejím prsem leží nepřekonatelná hranice. Teprve až to dítě pochopí, až se mezi ním a matkou zase obnoví láskyplné vztahy, až se oba dokážou spolu něžně mazlit, může matka dítě pustit.

Jestliže dítě až doposud usínalo na matčiných prsou, musí se v návaznosti na pevné objetí znovu učit procesu usínání. Jakmile díky zkušenosti pevného objetí pocítí jednoznačnou oporu své matky, má pak matka nejlepší příležitost uložit dítě do postýlky a nechat ho tam usnout. Napřed si ovšem dítě zaslouží láhev.

Zdroj: Jiřina Prekopová - Když dítě nechce spát, nakladatelství Portál

Související články

Děti by měly být prvního půl roku plně kojeny

30.7.2001 00:00

Zásadní poznatky o kojení

14.4.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj, udělej Damiánkovi radost, potřebuje tvůj hlas. na adrese:...
Prosba  |  1.12.2011 20:42

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *