I muži mohou trpět fyzickými a psychickými obtížemi při těhotenství partnerek

30.4.2014 00:01
Rodina a děti

Téměř každý čtvrtý budoucí otec vykazuje během těhotenství své part?nerky známky takzvaného couvade syndromu. Ten se projevuje tělesnými obtížemi, které se podobají potížím těhotných žen: Nevolnost a zácpa, pár kilo navíc a pálení žáhy se přidruží k duševním útrapám.

Příznaky nastupují většinou poprvé okolo třetího měsíce těhotenství partnerky. Jediná léčba cou­vade syndromu je porod.

Podle expertů pomáhají tyto vnější symptomy „těhotnému muži“ při­pravit se na jeho otcovskou roli a vyrovnat se s konflikty, které tím vzni­kají. Neboť na mnohé otce jdou mdloby při pomyšlení na to, že za pár měsíců začnou zcela novou životní dráhu. Couvade syndrom popsal evolucionista Edward Tylor už v roce 1865. Předlohou tohoto pojmu se stalo francouzské sloveso couver, což znamená „sedět na vejcích“. I u různých přírodních národů se budoucí otcové „rituálním couvade“ připravovali na novou životní situaci. Cvičili se například v odříkání tím, že se postili, ne­provozovali tanec, hudbu ani mimomanželský sex, a občas dokonce pře­stali pracovat.

Pro muže dneška je sotva možné dávat svým pocitům jednoduše pro­stor. A tak vnitřní konflikt vede nezřídka k tomu, že muži více jedí, a tak se i u nich vyvine „těhotenské břicho“. Zatímco ženy přiberou v těhotenství 10-15 kilogramů, muži čtyři.

To výzkumem zjistila brémská psycholožka Ulrike Hauffeová tak, že 150 účastníků vážila na začátku a na konci předporodního kurzu. Těhotné ženy stále více požadují od svých mužů, aby se účastnili takových kurzů a aby v obchodním domě vybírali dětský nábytek a kojenecké oblečení. Setkávat se s kamarády, chodit na fotbal a dělat přes­časy - to už ženy vidí méně rády, na programu je zato budování hnízda a blízkost.

Tělesné obtíže tomu či onomu postiženému ulehčí, aby se během devíti měsíců vzdal hospody a fotbalu. Přesně jako u primitivních národů by mohlo toto zřeknutí demonstrovat, že nastávající otcové jsou skutečně připraveni na to, aby se mohli postarat o přírůstek. Zvýšená fyzická blízkost těhotné part­nerky „bouří“ hormony budoucího otce. Vedle kortizolu a oxytocinu stoupá krátce před porodem také hladina mužského prolaktinu, i když zůstává značně nižší než u žen. Zatímco oxytocin je hormonem mazlení a věrnosti, podporuje prolaktin takzvané chování během hnízdění, tedy starost a péči o dítě.

Psychologové stanoví diagnózu couvade syndromu tehdy, když si nastávající otec stěžuje na nejméně dva tělesné nebo duševní symptomy. Že tělesné pří­znaky jako nutkání na zvracení a zácpa nebo bolesti zubů a hlavy vlastně zastírají konflikt s budoucí otcovskou rolí, však zůstává většině mužů skryto. Tlaky na žaludku a pár kilogramů navíc jsou sice nepříjemné, ale nevzbuzují skutečnou obavu. A bušení srdce a pálení žáhy jsou podle jejich názoru nejlépe odstranitelné léky.

Pokud jsou různé potíže trvalého rázu, doporučují experti psychoterapii.

Co je co?

Couvade

Couvade syndrom zahrnuje tělesné obtíže u mužů, které se podobají potížím je­jich těhotných žen. Nevolnost, zácpa, přibývání na váze, pálení žáhy, bolesti hlavy a zubů se přidávají k duševním útrapám, jako je depresivní rozmrzelost a difuzní úzkosti až panické záchvaty.

„Babyblues“

Babyblues je zcela zdravé, zvláště u mužů. Psychická krize v prvních týdnech po po­rodu trvá jen několik hodin až dnů. Typické příznaky jsou únava a vyčerpání, neklid a ztráta chuti k jídlu, kolísání nálady a podrážděnost.

Poporodní deprese otců

Poporodní (postpartální) deprese otců se plíživě rozvíjí po porodu dítěte během prvního roku jeho života. Existují různě těžké projevy od poruch přizpůsobení až k těžkým formám s myšlenkami na sebevraždu.

Postpartální psychóza

Psychóza u mužů v souvislosti s těhotenstvím je vzácná. Může být důsledkem de­prese nebo nastoupit nezávisle na ní. Příznaky této nejtěžší formy psychických krizí v období porodu a těhotenství představuje silný neklid, absence iniciativy nebo účasti, extrémní stavy úzkosti, bludy a halucinace.

Zdroj: Muži nepláčou? , nakladatelství Portál


Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jak je to vlastně se sexem a těhotenstvím,lze praktikovat anální sex?Do...
Heřman  |  2.1.2017 10:45

Sex mozno robit prakticky az do porodu.Nic by sa nemalo stat.Jedine keby to...
99999  |  2.1.2017 14:19

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *