Hyperaktivita - co pomáhá

7.2.2008 00:00
Rodina a děti

Příznaky:
Poruchy soustředění (koncentrace).
Impulzivní a neklidné jednání.
Bezcílné "těkání z jedné věci na druhou", ruce uchopí všechno, co mají na dosah.

Příčiny:
Příčiny hyperaktivity nejsou ještě dostatečně objasněny. Diskutuje se o:

 • fosfátech ve stravě,
 • alergii na potraviny,
 • mozkových poruchách,
 • otravách těžkými kovy (především olovem),
 • lécích (především barbiturátech),
 • dědičnosti,
 • pohlavních hormonech (Chlapci jsou 4-5 krát častěji postiženi než děvčata.),
 • o psychických příčinách (Neklidné děti mají zpravidla rodiče, kteří chtějí dělat všechno dokonale. Často to bývají jedináčci, kterým se z pohledu rodičů musí všechno podařit.),
 • sociologické příčiny. V dnešním světě panuje dalekosáhlá dezorientace, dětem chybí vlastní postoj; a rodiče nejsou schopni poskytnout dětem bezpečí, protože sami jsou hektičtí a nevyrovnaní. Psychika kompenzuje tuto dezorientaci tím, že se dítě připoutá ke všemu, co je mu dostupné -což ovšem vede k bezcílnému a hektickému přebíhání od jedné činnosti ke druhé.

  Co pomáhá při hyperaktivitě

  L-karnitin
  Látka podobná vitaminu a skládá se ze dvou aminokyselin; podporuje činnost mozkových buněk a chrání je před jedovatými produkty, které vznikají při metabolismu síry. Tím zlepšuje situaci látkového transportu v určitých částech mozku. Ve studiích L-karnitin zmírnil impulzivní a těkavé chování hyperaktivních dětí. Potraviny v nichž je karnitin hojně obsažen, jsou krabi, maso (především jehněčí a hovězí), mléčné výrobky, rajčata, hrušky a rýže. Aby bylo trávení a účinnost karnitinu nejlepší, je potřeba, aby se tyto potraviny jedly k snídani. Se zřetelem na zásobení karnitinem je lepší k snídani chléb se sýrem, než músli, nebo chléb s marmeládou. Tělo si může L-kamitin také samo vyrobit. Předpokladem k tomu je ale dostatečné zásobení vitaminy B, především B12. U dětí nefunguje vlastní syntéza jako u dospělých, jsou proto odkázány na přísun karnitinu potravou. Vitaminy skupiny B Nejsou potřeba jen na tvorbu L-karnitinu, hrají také důležitou roli při látkové výměně v mozku. Vysoké dávky vitaminů však nepřinesou nic; v různých studiích se ukazuje, že nezpůsobují, aby se hyperaktivní děti zklidnily. Účinnější je úprava jídelníčku, zvýšení konzumace stravy bohaté na vitaminy řady B, to znamená, že chléb s marmeládou a músli ke snídani nahradíme chlebem se sýrem, nebo vejcem. Pečivo z bílé mouky nahraďte celozrnným (především žitným, kyselým).
  Kyselina gama-linolenová
  Zde se jedná o vícenenasycenou mastnou kyselinu, ze které se tvoří mozková transportní látka. U hyperaktivních dětí je často stav kyseliny linolenové velmi špatný. K přirozeným dodavatelům mastných kyselin patří semena konopí, pupalky, lnu a brutnáku. Kromě toho jsou důležité mastné kyseliny v angreštu a černém rybízu. Pro děti je vhodné sáhnout po brutnákových kapslích, protože neutrálně chutnají. Terapeutická dávka je kolem 12,5 mg gama-kyseliny linolenové na kilogram váhy.

  Řasy chlorella
  Proti hyperaktivitě je doporučován doplněk stravy z řas Algamin. Peptidy řasy Chlorelly údajně vážou škodlivé látky a mohou je odvádět z mozku. Chlorella má detoxikační účinky.

  Zdroj: Jorg Zittlau - Jak se léčit vhodnou stravou, nakladatelství Computerpress

 • Související produkty

  Přehled komentářů

  zobrazit všechny komentáře 

  Pozor na Aspartam neboli E951, může způsobovat poruchy chování u dětí,...
  Marťas  |  9.5.2011 18:22

  pomáhá profackovat
  .  |  9.5.2011 18:55

  dobrý dne, zkuste ho nějak zabavit, upoutat jeho pozornost, běžte na...
  janickam34  |  1.6.2011 13:37

  Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John...
  Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích  |  28.12.2014 20:11

  Dost nám pomohlo když syn objevil hraní si s pindíkem,mačkání a tak....
  Xenie  |  28.12.2014 20:28

  zobrazit všechny komentáře

  Přidat komentář

   
  * *