Horečnaté (febrilní) křeče

21.8.2003 00:00
Rodina a děti

Horečnaté křeče se někdy objeví při horečce u dětí v předškolním věku. Jedná o dramatickou událost, kdy dítě upadne do bezvědomí, záchvat křečí trvá několik desítek vteřin až 5 minut a poté odeznívá. Pro rodiče, kteří se s podobnou situací ještě nikdy nesetkali, to bude určitě jedna z nejtěžších chvil v životě, kdy se zcela přirozeně obávají o život svého dítěte. Zmíněných 5 minut i méně člověku připadá jako věčnost. Přesto se jedná o situaci, která dítě neohrožuje ani na životě, ani na zdraví.

Oproti vžitým představám není pravda, že:
 • by děti, které prodělají záchvat febrilních křečí měly zvýšený sklon k epilepsii. Epilepsie se příležitostně může projevit poprvé při horečce, jedná se ale o samostatné onemocnění odlišné od podstatně častějších febrilních křečí;
 • by záchvatem febrilních křečí docházelo k poškození mozku; febrilní křeče se objevují ve věku, kdy je mozek ještě nevyzrálý a citlivěji reaguje;
 • by preventivní podání léků proti horečce (Paralen, Brufen,...) zabránilo vzniku febrilních křečí. Tj. dítě, které má horečku 38°C a kterému dáme Paralen, má stejnou šanci dostat febrilní křeče jako dítě s horečkou 39.5°C bez léků proti horečce.

  U přibližně jednoho dítěte z deseti se záchvat křečí bude opakovat týž den nebo v následujících dnech, tj. ještě během trvání horečnatého onemocnění. U části dětí se vyskytnou febrilní křeče l x za život, u druhé (přibližně poloviční) části se budou při některém z dalších horečnatých onemocnění opakovat. Po 6. - 7. roce se již febrilní křeče nevyskytují.

  Dítě, které prodělalo záchvat febrilních křečí, odvezeme na vyšetření na nejbližší dětské oddělení. Pokud lékař naordinuje vyšetření EEG (elektroencefalogram, zachycující elektrické děje v mozku) bezprostředně po záchvatu, nalezne na něm téměř jistě změny oproti normálu, které přetrvávají ještě 7-14 dnů po záchvatu. Teprve po dvou týdnech je možné s jistotou říct, zda se jednalo sice o dramatický, ale pro dítě nezávažný záchvat horečnatých křečí či o první projev epilepsie nebo jiného onemocnění mozku. EEG vyšetření dělané dřív než za 14 dnů po události nemá valnou diagnostickou hodnotu a vede pouze k nejistotě rodičů a zbytečnému zatížení dítěte.

  Preventivní podávání léků proti epilepsii nemá u prostých horečnatých křečí význam: jejich nežádoucí účinky jsou podstatně závažnější, než jejich teoretický prospěch. U nás doporučovaný Diazepam sice horečnatým křečím zabrání, pro jeho paušální podávání každému předškolnímu dítěti při každém horečnatém onemocnění však nevidíme důvod. Snižování horečky při každém náznaku onemocnění se právě tak míjí účinkem, vzniku febrilních křečí nezabrání. Zcela jiná je samozřejmě situace, pokud se u dítěte zjistí epilepsie. Ta vyžaduje účinnou léčbu, která patří do rukou lékaře.

  Zdroj: Přirozená péče o vaše dítě, vydavatel Weleda s.r.o
 • Související články

  O horečce

  14.10.2003 00:00

  Trpí dítě při horečce?

  9.9.2003 00:00

  Horečka - obranná reakce organismu

  4.12.2001 00:00

  Přehled komentářů

  zobrazit všechny komentáře 

  No u mně se objevily celkem asi šestkrát a naposledy na konci první...
  Dan  |  30.9.2013 11:45

  Vim co ste si zažili ja to u syna 3léteho zažila už 4krát je to hrozné...
  Samanta  |  30.1.2014 13:29

  stalo se mu to 4krát jednou u toho byl i muj muž a 3krát sem byla sama...
  opet samanta  |  30.1.2014 13:40

  Dobrý den, můžu se prosím zeptat, jak jste to zvládli a co jste dělali?...
  František Horák  |  27.8.2014 23:43

  Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John...
  Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích  |  28.12.2014 19:18

  zobrazit všechny komentáře

  Přidat komentář

   
  * *