Epileptické záchvaty a epilepsie v dětském věku

Epileptické záchvaty a epilepsie v dětském věku

17.2.2006 00:00  |  Rodina a děti

Na otázky odpovídá: Prim. MUDr Hana Ošlejšková
Klinika dětské neurologie Dětské nemocnice FN Brno a LF MU Brno,
Černopolní 9, 625 00 Brno - Dětská část Centra pro epilepsie Brno... celý článek

Komentářů: 32 | Poslední komentář: 1.12.2014 00:35

Komentáře

reagovat 11.5.2006 23:02 - katinka

zajimavy clanek da se tady toho hodne dovedet.ja epilepsii mela a mam velky strach aby to nemeli do budoucna me deti.cili tu postradam clanenek. jestli se to muze dedit kdyz uz jsme vylecena nebo neco v tom smyslu.

reagovat 21.9.2006 11:31 - Ludmila

Vážená paní doktorko, náš 2 1/2letý vnuk onemocněl před 5 týdny epilepsií. Přes podávání depakine v kombinaci s kepprou se nedaří zvládat záchvaty. Je již 4 týdny hospitalizován ve Ostravské fakultní nemocnici, jeden týden byl léčen v opavské nemocnici. Máme obavy o jeho další vývoj,průběh nemoci se nelepší a ošetřující lékař nás nabádá k trpělivosti. Po přečtení Vašeho článu ze dne 17.2.2006 bychom chtěli vznést dotaz , zda uplynulá doba 5 týdnů bez zlepšení zdravoního stavu vnuka je stále ještě v normě, nebo zda se máme zajímat o léčbu v některém z dětských center pro léčtu epilepsie.

Děkuji .

reagovat 1.1.2007 19:51 - Alexandra

Vážená paní doktorko můj syn má od 2.let epilepsi záchvatyjsou potlačeny.Bere léky

lamictal50mg timonil 150mg má problémy se soustředěním aspánkem .dělá mu zle ostrost světla.Prosím o radu.Děkuji

reagovat 29.1.2007 16:54 - Jana

Ahoj,Alexandro můj 3.5 syn má taky epilepsii bere taky lamictal 50mg ,naposled měl záchvaty před 2 rokama a tak se mu pomalu budou vysazovat léky snad už bude pokoj!Je taky nesoustředený a hyperaktvní......Drž se

reagovat 29.1.2007 16:54 - Jana

Ahoj,Alexandro můj 3.5 syn má taky epilepsii bere taky lamictal 50mg ,naposled měl záchvaty před 2 rokama a tak se mu pomalu budou vysazovat léky snad už bude pokoj!Je taky nesoustředený a hyperaktvní......Drž se

reagovat 20.5.2007 13:31 - Kamila

Co to znamena mioklinicka epilepsie děkuji za odpověď předem

reagovat 21.5.2007 10:31 - Eli

to Kamila

Asi se bude jednat o myoklonickou epilepsii.

Myos znamená sval, nebo vztah ke svalu, klonus je prudký záškub, křeč.

Myoklonická epilepsie se projevuje záchvaty svalových křečí, záškubů. Patří k epilepsiím začínajícím v dětském věku, většinou jsou doprovázeny i dalším druhem epileptických záchvatů.

reagovat 21.5.2007 11:59 - rytíř Nagual

VELKÁ HRA RYTÍŘŮ NAGUALUSvět je takový, jaký je. Je to svět nekonečných variant.

Náš život je ale takový, jaký si jej vytvoříme. Sílu na to máme v sobě.

Jaroslav PolákSíla člověka je v jeho dětech. Chce, aby se měly lépe, byly zdravé, vzdělané, šťastné a měly ve svém životě dobré cíle a motivace.

K tomu, aby byly vzdělané, jsou školy. K tomu, aby byly zdravé, je zdravotnictví. K tomu, aby byly šťastné, jsou životní cíle. Ani jedno z toho není dnes plně funkční.

Ale těžko lze něco vytýkat školství, zdravotnictví, či životu samotnému. Při pevné vůli se dnes, alespoň v rámci Střední Evropy, můžete naučit čemukoli chcete, žít naprosto zdravě a vést takový život, jaký si zvolíte. Tak v čem je problém ?

Současné děti a teenageři postrádají motivaci. Motivaci se učit, dbát o své zdraví a usilovat o své štěstí. Na slova

reagovat 28.5.2007 19:56 -

Po půl roce usilovného snažení po nemocnicích,je náš kluk na tom lépe.Konečně nám pomohli v Motole a věřím,že natrvalo.Má benigní,rolandickou epilepsii s nočními záchvaty ve spánku.Máme nový lék Cepru a má spoustu energie a začíná i lépe se pohybovat.Snad máme trápení za saebou.Až pojedeme za 14 dní na kontrolní eeg,tak doufám bude pěkné.Na vlastní oči jsem viděla,co nesprávné léky mohou udělat s člověkem.Zažít to znovu nechci,padal mi syn,motal se a nic ho nebavilo.Postupně mu ochabovali končetiny a horšila se mu mluva.

reagovat 28.5.2007 19:56 - Radka Havelková

Po půl roce usilovného snažení po nemocnicích,je náš kluk na tom lépe.Konečně nám pomohli v Motole a věřím,že natrvalo.Má benigní,rolandickou epilepsii s nočními záchvaty ve spánku.Máme nový lék Cepru a má spoustu energie a začíná i lépe se pohybovat.Snad máme trápení za saebou.Až pojedeme za 14 dní na kontrolní eeg,tak doufám bude pěkné.Na vlastní oči jsem viděla,co nesprávné léky mohou udělat s člověkem.Zažít to znovu nechci,padal mi syn,motal se a nic ho nebavilo.Postupně mu ochabovali končetiny a horšila se mu mluva.

reagovat 19.1.2008 13:15 - Katka

Dnes jsem byla tancovat s mím kamaráde,který nikdy netrpěl epileplilí, ale najednou se začal třást a spadl na zem. Pak se začal dusit rychle jsme ho otočili, aby mu nezapadl jazyk, deset minut se choval jako dítě, které nic neumí, nic nezná. Byl jako v komatu jen nás tak tiše pozoroval. Zavolali jsme naši trenérku a jeho rodiče. Teď Honyík , kterému je 15 leží v Písecké nemocnici.JEDINOU ÚTĚCHOU JE, ŽE VÍM ŽE SE UZDRAVÍ A BUDE JAKO VŠICNI NORMÁLNÍ KLUCI.DOUFÁM A NIKDY SE TOHO NEVZDÁM.

reagovat 17.4.2008 12:02 - Kristýna Hrášková

Dobrý den,Píšu článek o epilepsii u dětí a ráda bych poprosila maminky, které mají dítě trpící epilepsií, zda by mohly přispět svým názorem do článku. Měly by tam být vaše pocity, jestli si myslíte, že je lepší se o dítě úzkostlivě bát nebo naopak radši nedělat z toho tragédii, jaké to může mít následky, vaše zkušenosti. nebo pokud jste během té nemoci u vašeho dítěte změnila názor. Pokud budete chtít přispět svým názorem, pohledem, budu ráda, když mi pošlete svůj názor na email Kristyna.Hraskova"seznam.cz byla bych ráda, kdybyste souhlasily s uveřejněním vašeho jména a města, pokud ovšem nebudete chtít uvést jméno, budu to respektovat. Předem děkuji za vaše příspěvky. S pozdravem

Kristýna Hrášková

reagovat 16.5.2008 22:25 - Zdeňka

Dobrý večer, jsem moc ráda, že jsem našla váš příspěvek. Mám syna, v říjnu mu bude 11 a od prosince 2007 trpí epilepsií-absence. Bereme léky, tento týden je hospitalizován v Hk pro bolesti hlavy a očí. Bohužel nejsme s péčí spokojeni a hlavně s přístupem-neinformovaností nás rodičům, tak plánuju, že se hlasitě ozveme. Budu moc ráda, pokud napíšete a vyměníme si své názory atd.... Mějte se

reagovat 26.6.2008 14:08 - Mirka

Dobrý den mám dceru 11 měsíců,od půl roku trpí epilepsii.Nyní jsme v TNemocnici kde ji nasadili sinaktenovou léčbu.Jsem zde spokojená jen mám strach s vedlejších účinků.Mám ještě dvě děti a ty jsou vpořátku.Zdravím vás a přeji vám hodně trpělivosti Mirka

reagovat 18.9.2009 10:05 - Adéla Hanesovská

Dobrý večer, jsem moc ráda,...

Dobrý den Zdeni,jsme na to stejně.můj syn bude mít v listopadu 2009 11 let a v srpnu měl první epileptický záchvat.jsem naprosto zoufalá a nešťastná,když nám to lékaři potvrdili myslela jaem že nechci žít.bojím se velmi.Adéla.

reagovat 18.9.2009 12:45 - Mája

Dobrý den.Mé dceři je 18 let a od svých 11 let trpí epilepsii.Její první záchvat byl velký.Byla hospitalizovana týden.Lékaři jí nasadili Depakine a Kalikor.Během půl roku měla asi tři malé záchvaty.Do svých 17 let měla klid a léky jí byly postupně vysazovány.Po úplném vysazení dostala za dva měsíce opět velký záchvat.Takže jí lékařka nasadila znova Depakine.Ted´má pokoj, akorát se musí sama hlídat.(nevysilovat se,chodit včas spát,atd.Vadí ji blikavé světlo.
Milá pani Adélo.Taky jsem měla stejný pocit jako vy,když jsme to zjistili.Nic se nebojte.Ono se to s věkem urovná.

reagovat 18.9.2009 13:33 - marie

připojuji se k máje. Máme, dnes již dopělého, syna s epilepsií. Má poúrazovou epilepsii, asi rok po úrazu na kole. Bylo mu asi 7,měl třeba 20 malých záchvatů denně. Začalo to nenápadně, tiky ramene.Dlouho na mne doktoři koukali jako na krkavčí mámu, že ho chci podrobit důkladnému vyšetření. Ležel v nemocnici asi 3 neděle, nenašli nic, až když usnul na EEG, tak mu dali diagnozu a začali ho konečně léčit. Vystřídali jsme spoustu léků, jeho problém byl, že byl hubený a jeho tělo nestačilo na zpracování tolik léků, aby byla léčba účinná. Takže buď měl problémy s játry, nebo záchvaty. Pak jsme se přestěhovali do jiného města a změnili doktora a rázem mu dali léky jiné, retard, takže je bral jen 2x denně. Velice se mu ulevilo, začal více jíst a lépe prospívat. Až do puberty byl kompenzovaný a doktorka mu postupně léky snižovala až vysadila. Když bylo synovi asi 20 let, byl už bez léků a dostal obrovský záchvat, kdy padl na zem, našli jsme jej v bezvědomí, s rozbitou hlavou, celý potlučený, pomočený. Odvezla jej rychlá, vyléčili otřes mozku a zase začal užívat léky. Dneska bere Depakine, je plně kompenzovaný. Pracuje, je bez záchvatů, ale musí pravidelně!!! brát léky, přesně podle návodu, nesmí pít, nesmí ponocovat, opatrně kino s efektama a opatrně s PC monitorem.
Také jsem si myslela, cože za ránu nás to potkalo, za ta leta jsem se s tím smířila,nic jiného mi vlastně ani nezbývá. Čas to srovná a musíš se o svoje dítě prát, tvrdě vyžadovat účinnou léčbu. Je spousta preparátů, každému vyhovuje něco jiného. Také jsme dlouho hledali kombinaci, jak zlepšit život. Musíte si sednout s doktorem, abyste k němu měli důvěru.

reagovat 3.10.2009 22:18 - Alice

Dobrý den p. doktorko, ráda bych se zeptala, zda může u dětí Epilepsii vyvolat např. stres, neklid v rodině,křik,při trestání - bití dítěte do hlavy????Ptám se proto, sousedky 7 letý syn, prodělal první záchvat před půl rokem, ona se k němu chová hezky, ale její muž. V nemocnici jim řekli, že příčina je nejasná. Ona se ale bojí, zda není tohle možná příčina propuknutí nemoci.

reagovat 11.10.2009 21:52 - ZDENA

Dobrý den p. doktorko, ráda...

Pokud toho malého chlapce bijí do hlavy,může to být z toho.K tomu ještě stres...

reagovat 27.1.2010 21:49 - janesm

Dobrý den,mám holčičku má 2roky a 4 měsíce asi v 10 měsících se u ní začaly projevovat křeče a záchvaty které se jevily jako epileptické byl nasazen lék Convulex 3x denně 0,3ml asi rok je  bez záchvatů,léky stále bere a dávka se zvyšuje jak roste.Ted přemýšlím zda ji mám nebo nemám přihlásit do školky.Bojím se jak by tam zvládly kdyby náhodou záchvat měla a bere 3X denně léky,mám obavy ji nechat bez dozoru.Myslíte že mám nárok s ní zůstat ještě nějakou dobu doma?? V září mě končí mateřská jak se toto řeší?? Moc a moc díky za informace.

Jana S.

 

reagovat 28.1.2010 12:35 - andrea

dobry den.som z kosic a moja dcera ma od 5m epilepsiu.bola operovana koli cyste na mozgu a ma zavedenu drenaz.kazde 2 tyzdne sme v nemocnici koli zachvatom.su to take krce ktore trvaju do 1min a ma aj 16krat do dna.no vcera 27.1.2009 som volala zachranku.moja dcerka chytila taky silny zachvat ktory sa lisil od tych co mala trval 15min.znovu sme v nemocnici.som uz bezmocna lekari nic nam nevedia povedat.neviem na koho sa uz mam obratit.

reagovat 16.7.2011 11:27 - míša 20

Dobrý den, po pádu asi před 10ti lety jsem začala mít problémy s epilepsií, prošla jsem Motolem , kde mi opravdu pomohli v té době jsem brala 1000mg kepry ráno a večer a orfiril 300 rano a 600 večer, byli to dávky opravdu jako pro koně, ale zabírali navíc mě paní doktorka upozornovala na koplikace-vedlejší účinky orfirilu proto jsem se také rozhodla ho snižit,... ted jsem na místní klinice jako dospělý pacient a po sní žení orfirilu na 150mg ráno a 300mg večer se začali projevovat menší problémy,nyní po 2měsících je to už dost krušné dříve po záchvatech mě bolela hlava v místě temene ale ted jsou to především spánky,...je možné že se epilepsie může postupně vyvíjet a jestli ano myslíte že je to zhoršení,..že mě čeká další druh léku nebo se mi to tak trochu "přestěhovalo"děkuji

reagovat 24.10.2011 20:05 - Simona

Dobrý den,
jmenuji se Simona, jsem studentkou oboru všeobecná sestra na Vysoké škole v Jihlavě.
Zpracovávám bakalářskou práci na téma - Edukace rodiny dítěte, u kterého byla diagnostikována epilepsie.
Prosím touto cestou rodiče a prarodiče dětí s epilepsií o vyplnění dotazníku. Dotazník je anonymní.
Pokud máte zájem vyplnit dotazník, nebo se o něm něco dozvědět kontaktujte mě prosím na simkarticka@seznam.cz
Předem moc děkuji za ochotu.

reagovat 2.6.2012 23:46 - vanesska

Je dost obtížné najít ordinaci, kde je možné udělat EEG u malého dítěte ve spánku bez zbytečných nerváků. Doporučuji EEG Institut v Praze 4, opravdu bezstresové vyšetření a dostanete i velký výtisk stránek EEG a podrobnou informaci o výsledku od paní doktorky.

reagovat 26.5.2013 19:13 - veronika

dobry den tady verča také mám 5letou holkčičku a už má epilepilepsi od 2 let a zatim dostala 4 zachvaty ted v unoru silný zachvat a 4 mesice potom další koukám že ji leky nepomahaj:(( přemyšlíme že ji odvezeme do prahy protože tady unas v chomutově si opravdu neporaděj a ja jsem stale ve stresu mám strach dekuji za odpoved

reagovat 8.2.2014 15:57 - Radka

Dobrý den,
jmenuji se...

Ráda vám zodpovím dotazník,když mi ho pošlete.Radulka78@email.cz.Mám syna s epilepsií,takže vím,že s těmito dětmi to není nic jednoduchého.

reagovat 10.6.2014 19:13 - Markéta

Ráda vám zodpovím...

Dobrý den paní Radko, chtěla bych Vás požádat a poprosit o zodpovězení několika otázek, které mi pomohou k vypracování bakalářské práce na téma: Dítě s epilepsií. Bylo by to možný? Sama mám 11 dceru epileptičku, proto jsem si vybrala toto téma, kterému rozumím a vím, jaké těžkosti s Tím souvisí. Předem děkuji Markéta

reagovat 10.6.2014 19:24 - Klára

Dobrý den paní Radko,...

Dobrý den!
chtěla bych Vás touto cestou poprosit a požádat milé maminky o zodpovězení několika otázek, které mi pomohou k vypracování bakalářské práce na téma: dítě s epilepsií. Pokud budete mít zájem, tak mi napište na můj email Klarkafinkova@seznam.cz Děkuji Klára

reagovat 4.7.2014 21:35 - Drahuška

muj syn má 9 let má epilepsii myslite že máme narok na péči??

reagovat 18.8.2014 22:43 - Petra

Dobrý den mám dceru 11...

aj my mame za sebou synacthenovu kuru ak chcete mozete mi napisat freenet@centrum.sk

reagovat 15.11.2014 22:36 - Zdenek

Dobry den minuli rok v kvetnu jsem prodelal zrejme jeden grand mal nerekli mi ze to byla na 100% epi ale zrejme jo ikdyz eeg negativni byl jsem na nem uz asi 10x a vzdy bez specifickeho nalezu i presto mi tenkrat odebrali ridicak na rok a nasadili leky po roce mi papiry vratili a ted mi vysazuje leky a opet mi odebrala papiry chci se zeptat, proc mi sebrala papiry kdyz mam eeg naprosto v poradku a prodelal jsem jeden epi v zivote po oslave kde jsem se mooooooc opil byl to jeden zachvat v zivote muze mi pri vysazovani medikace odebrat ridicak ? Dekuji

reagovat 1.12.2014 00:35 - Láďa

Dobrý den, mám dotaz ohledně vysazování Depakine. U dcery ve 2 letech po 4 záchvatu byl nasazen Depakine, nyní po cca 2,5 letech bez záchvatu začínáme vysazovat. Nyní brala 180-0-180 a postup máme daný každý týden mínus 20-0-20 do 80-0-80 t.j. 5 týdnů, poté konzultace a další snižování.
Není to příliš rychlé? Máme fajn novou paní doktorku, ale ta předešlá nám říkala, že se bude vysazovat přes rok. Tak nám ta rychlost nějak nesedí. Raději budeme vysazovat déle a bez komplikací.

Předem moc děkuji za odpověď
Láďa

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobrý den! chtěla bych Vás touto cestou poprosit a požádat milé...
Klára  |  10.6.2014 19:24

muj syn má 9 let má epilepsii myslite že máme narok na péči??
Drahuška  |  4.7.2014 21:35

aj my mame za sebou synacthenovu kuru ak chcete mozete mi napisat...
Petra  |  18.8.2014 22:43

Dobry den minuli rok v kvetnu jsem prodelal zrejme jeden grand mal nerekli mi...
Zdenek  |  15.11.2014 22:36

Dobrý den, mám dotaz ohledně vysazování Depakine. U dcery ve 2 letech po...
Láďa  |  1.12.2014 00:35

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *