Dostatek kyseliny listové je prevencí vrozených vad

27.5.2004 00:00
Rodina a děti

Ženy, které chtějí otěhotnět, by měly brát potravinové doplňky obsahující kyselinu listovou. Ta totiž působí preventivně proti vzniku defektů neurální trubice, z níž se vyvíjí centrální nervový systém, mozek a mícha. Doporučuje to tým britských, irských a amerických vědců, kteří zjistili, že až polovina obyvatelstva má zvýšené riziko, že se jim narodí děti s vážnou vadou.

K těmto závěrům dospěli na základě výzkumu, při němž identifikovali pozměněný gen, který zvyšuje pravděpodobnost vzniku defektu neurální trubice. Jeho velmi častou podobou je spina bifida, neboli rozštěp páteře. Nejzávažnější vadou je pak anencefalus, kdy mozek tvoří masa degenerované tkáně zející na povrch. Z lebky postiženého je vytvořena pouze obličejová část, hlava je nízká a krk chybí.

"Naše studie přináší nové poznatky, které podtrhují význam dostatečného přísunu kyseliny listové v podobě potravinových doplňků nebo obohacených potravin pro ženy v produktivním věku, aby se předešlo defektu neurální trubice," uvedl doktor Peadar Kirke z Dublinu v British Medical Journal.

Radí ženám, aby před početím dítěte i v prvních měsících těhotenství braly přípravky s kyselinou listovou. K defektům neurální trubice dochází totiž v počátečním vývoji embrya, kdy ještě páteř není zcela uzavřena.

Kyselina listová je vitamín rozpustný ve vodě a tvoří ji skupina sloučenin. K jejím přirozeným zdrojům v lidské výživě patří droždí, sója, fazole, chřest, špenát, zelený salát, kapusta, brokolice, červená řepa, cereální produkty, citrusové plody a ořechy. Její vysoká koncentrace je i v některých potravinách živočišného původu, zejména vnitřnostech (játra, ledviny).

Spojené státy začaly obohacovat mouku o kyselinu listovou již před několika lety, kdy byl zjištěn její příznivý vliv na omezení výskytu vrozených vad. Od té doby počet dětí s rozštěpem páteře a dalšími vážnými defekty klesl o 26 procent.

Vědci také zjistili, že denní dávky kyseliny listové nebo potravin obohacených o tento vitamin mohou také pomoci k prevenci srdečních chorob a infarktu. Kyselina listová rozbíjí homocysteiny v krvi, které jsou příčinou srdečních příhod a infarktu.

Zdroj: ČTK Více informací a možnost zakoupení kyseliny listové naleznete zde

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

ty krávo pěš do prdele
nikola  |  8.1.2007 11:23

ja nejsem krava ja jsem člověk
sivie  |  8.1.2007 11:23

Tento článek není vůbec špatný jen by bylo fajn ho o něco rozšířit....
 |  20.3.2007 10:58

Má dcera má vrozenou leidemskou mutaci,bohužel to zdědila po mě.Já jsem...
Petulla  |  21.9.2007 17:10

vyhledejte vrozené vývojové vady a homocystein
kuli  |  24.11.2012 05:33

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *