DHA pro těhotné a kojící maminky

11.2.2008 00:00
Rodina a děti

Kyselina DHA patří mezi nenasycené mastné kyseliny Omega 3; je pro lidský organismus nepostradatelná, ale naše tělo si ji neumí samo vyrobit. Od 2. poloviny těhotenství a během kojení spotřeba DHA stoupá, a proto by měly maminky již ve 13. týdnu těhotenství přijímat dostatečné množství této nenasycené kyseliny. Bohaté na DHA jsou hlavně tuky z mořských ryb (např. tuňák, losos nebo makrela).

Bylo prokázáno, že DHA je potřebná pro správný rozvoj mozku miminka zejména v posledním trimestru těhotenství a v prvních měsících po narození, kdy se DHA ukládá do membrán mozkových buněk dětí a má také vliv na ostrost zraku a správný vývoj spermií. DHA ovlivňuje i další vývoj novorozence, protože snižuje riziko vzniku různých onemocnění srdce, ale i atopického ekzému, astmatu a dalších autoimunitních onemocnění. Má rovněž prokazatelný vliv na dobré kognitivní a motorické schopnosti dětí.  

 

Jediným zdrojem DHA pro plod a novorozence je matka: DHA prochází přes placentu do plodu a po narození se dostává do těla novorozence spolu s mateřským mlékem. Protože dostatečné množství životně důležité mastné kyseliny s dlouhým řetězem DHA obsahuje pouze tuk mořských ryb, je příjem kyseliny DHA v těhotenství a při kojení velmi často nedostatečný, ať už z důvodu špatné snášenlivosti ryb v těhotenství anebo i strachu z nadměrného přísunu kalorií.

 

Zdraví příznivým a jednoduchým řešením je FEMIBION  400, který obsahuje 200 mikrogramů DHA z vysoce čistého  koncentrovaného rybího oleje. Významní odborníci z oblasti výživy proto doporučují v období těhotenství a během kojení přijímat minimálně 200 mikrogramů DHA denně.  

 

DHA jako prevence psychických potíží

Za velmi závažnou poruchu  je považována laktační psychóza, stav spojený s těhotenstvím s velmi nepříznivými psychickými projevy, jež mohou skončit i pokusem o zabití novorozence.  Jedna z největších studií provedená na ženách krátce po porodu (14 532 žen ze 23 zemí) si kladla za cíl odhalit existenci vztahu mezi koncentrací DHA v mateřském mléce, konzumací mořských produktů a projevy poporodní deprese. Výsledky prokázaly, že ženy s prokazatelně vyšší koncentrací DHA v mléce stejně jako s vyšší spotřebou mořských produktů jsou mnohem méně ohroženy vznikem poporodní deprese.

 

FEMIBION 400 podporuje v druhé polovině těhotenství a v období kojení zdravý vývoj dítěte i psychickou pohodu maminky. Dítě je tak díky matce a prostřednictvím mateřského mléka zásobeno vitamíny, jódem a hlavně DHA.

 

FEMIBION 400 − prožijte své těhotenství a kojení ve fyzické i psychické pohodě!

 

Více informací na: Merck spol s r. o., Zděbradská 72, 251 01 Říčany-Jažlovice, tel.: 323 619 262, www.femibion.cz

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Femibion doporučuji taky, brala jsem ho po celou dobu těhotenství
Damoša  |  1.6.2018 22:55

je to tenhle příravek? http://www.femibion.cz/produkty/ četla sjem spíše...
Valmonta  |  22.6.2018 21:46

některé ženy ho berou i když se o miminko snaží, prý t pomáhá
Pudrito  |  16.8.2018 18:51

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *