Dětští lékaři se brání proti praxi rodinných lékařů

27.1.2003 00:00
Rodina a děti

Zhoršení péče o dětského pacienta, snížení úrovně prevence a nutnost rekvalifikace lékařů by znamenaly snahy ministerstva zdravotnictví přeměnit stávající oddělený systém lékařských praxí pro děti a dospělé a zavádění rodinných doktorů. Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost chce proti návrhu bojovat veřejnou peticí.

"Zavedení rodinných lékařů by znamenalo zhroucení celého stávajícího systému primární péče. Znamenalo by to i technické komplikace, jako míšení dospělých a dětských pacientů, nebo změny požadavků na technické a věcné vybavení ambulancí," řekla dnes ČTK předsedkyně odborné společnosti dětských lékařů Hana Cabrnochová.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková chce sjednotit systém dalšího vzdělávání pro praktické lékaře i pediatry. Jeho výhodu vidí v rozšíření možností dětských lékařů poskytovat péči starším pacientům a naopak praktických lékařů léčit i děti. Lékaři, kteří by na rekvalifikaci přistoupili, by měli širší spektrum svých činností jako rodinní lékaři.

Podle dětských lékařů je to krok zpátky. "Dítě má úplně jiné požadavky na léčení než dospělý pacient. Navíc to není ani evropský trend, jak tvrdí ministerstvo," řekla Cabrnochová.

Podle ní se praktikuje systém rodinných lékařů pouze v šesti z 34 evropských zemí. "Ve 12 státech existuje v primární péči takzvaný pediatrický systém, kdy primární péči zajišťují dětští lékaři. Sem patří i Česká republika," uvedla lékařka. Kombinovaný systém, kdy se o děti starají pediatři i praktici, funguje v 16 státech.

Pro pediatry je nepřijatelná i představa rekvalifikace. Znamenala by totiž přerušení praxe až na tři roky, kdy by si dodělávali vzdělání. "Žádný lékař si nemůže dovolit zavřít ordinaci a přijít o pacienty," argumentuje lékařka.

Systém rodinných lékařů by mohl podle sdružení fungovat pouze v odlehlých lokalitách nebo místech s malým osídlením. V současné době si v zemi 30 z 2200 pediatrů doplnilo atestaci ze všeobecného lékařství, aby mohli léčit dospělé i děti, uvedla Cabrnochová. Model "malých praxí" však funguje pouze s přispěním zdravotních pojišťoven a je neudržitelný pro celou zemi.

Petici proti omezování a rušení dětských ambulancí mohou zájemci podepsat v ordinacích všech dětských lékařů. Počátkem února chce sdružení o výsledcích petice informovat poslance.

Martina Vašíčková - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj, udělej Damiánkovi radost, potřebuje tvůj hlas. na adrese:...
Prosba  |  1.12.2011 20:37

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *