Dětské sny

20.3.2000 00:00
Rodina a děti

Boj dětské duše o "osvobození"
Témata snů v dětském věku zkoumalo již několik vědců. V této souvislosti je pro rodiče důležité vědět, že dětem se často zdá o zvířatech, která je někdy ohrožují.

Děti se tak zřejmě osvobozují od dojmů dne, které ještě neumějí zařadit, a vnímají je zpočátku jako neznámé a tím jako potenciálně ohrožující. Z toho plyne, že rodiče často neumějí správně posoudit afektivní chování dětí.
Sen má důležitou funkci: regulovat nálady a umožnit kontinuitu prožívání. Dospělí by měli brát sny svých dětí vážně, ale neusuzovat z příležitostných úzkostných snů na duševní poruchy.
V naší kultuře, která nemá živou tradici ve vykládání snů, je obtížným úkolem zabývat se dětskými sny tak, aby z toho děti měly užitek. Přitom důsledné ignorování dětských snů je chybné stejně jako nucení dětí, aby nám vždy hned vyprávěly všechny sny.
Další potíží při výkladu dětských snů je omezenost slovní zásoby dětí a stejně tak i jejich abstraktního myšlení.

Dětí trpí často nočními můrami. Nad obrázky, které namalují, mohou zpracovávat své úzkosti.

Nechte děti malovat
Dospělí, kteří chtějí dětem umožnit, aby se produktivně zabývaly svými sny, mohou zvolit následující cestu: Povzbudí děti, aby nakreslily nebo namalovaly své sny. Rozhovor nad obrázky často vydá materiál, který odhalí úzkosti nebo přání dětí. Obrázky pak mohou děti pozměnit tak, aby měl sen dobrý konec, například nakreslit klec kolem divokého zvířete nebo změnit jeho vzhled.

Freud a dětské sny
Již Freud poznal zvláštní postavení dětských snů. Pro něj to byly právoplatné duševní akty, které - na rozdíl od snů dospělých - nebyly zkomoleny cenzurními zásahy vědomí, a proto také nepotřebovaly výklad.
Podle něj jsou zde obsah a materiál snů zcela totožné, nepotřebují výklad. Dětské sny byly pro Freuda hlavním argumentem teze, že sny jsou splněná přání, protože v nich právě přímá, nezastřená přání vycházejí najevo.

zdroj: Obrazy našich snů - Annelie Schlobohm

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nedávno se mi zdál opět podivný sen... Byl jsem na dovolené a v noci ke...
MarBess  |  9.1.2010 00:37

Ty jo az husina ztoho na me de.Sou to fakt zvlastni nevysvetlitelny sny.Me se...
P.  |  9.1.2010 01:16

MarBess: Tvoje sny mi z velké části...
David  |  21.1.2010 09:59

David: Velice mne zajímá, kdo ještě má...
MarBess  |  21.1.2010 21:42

Ahoj, jsem trochu v soku, dnes rano mi moje 6 leta dcera rekla, ze se ji zdal...
Robert  |  23.8.2017 14:50

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *