Děti narozené s kyslíkovým deficitem je prý užitečné podchladit

5.1.2006 00:00
Rodina a děti

Děti, jejichž mozek není při narození dostatečně zásoben kyslíkem, mají lepší šanci na přežití, jestliže jsou následující tři dny podchlazovány. Studie, která to dokládá, vyšla ve středečním čísle odborného časopisu The New England Journal of Medicine.

Jejími autory jsou vědci z michiganské Waynské státní univerzity. Doporučují snížit tělesnou teplotu novorozenců o 3,5 stupně Celsia. Jestliže se s ochlazováním organismu začne v prvních hodinách po narození, může to dítěti zachránit život, zabránit ztrátě zraku a dalšímu těžkému poškození, které většinou nedostatek kyslíku způsobí.

V USA se ročně rodí zhruba čtyři miliony dětí a problémy s nedostatkem kyslíku se objevují až u 80.000 porodů. Pětina těchto dětí umírá hned po narození, čtvrtina končí se zdravotním postižením.

Ochlazování novorozenců však zatím nemůže být doporučeno v širším měřítku. Studii je třeba podpořit dalším výzkumem, při němž budou takto léčené děti sledovány až do školního věku.

Autoři michiganské studie vybrali na 16 porodnicích a klinikách 208 donošených dětí, které při narození trpěly nedostatkem kyslíku. 102 novorozenců balili tři dny do studených prostěradel a snížili jejich tělesnou teplotu z 37 na 33,5 stupně Celsia. Vycházeli z teorie, že mírné podchlazení snižuje nároky mozku na kyslík a zpomaluje procesy, které vedou k mozkovému poškození. Snížení teploty se osvědčilo například u dospělých, kteří se zotavují po srdeční zástavě.

Zbytek dětí byl ošetřován dosud používaným způsobem. Po 18 až 22 měsících byl zdravotní stav obou skupin znovu přezkoumán. 62 procent dětí z kontrolní skupiny buď zemřelo, nebo se u nich do dvou let věku objevil nějaký druh postižení. V experimentální skupině mělo následky, nebo nepřežilo jen 44 procent dětí. Ve srovnání s kontrolní skupinou zde byl o 63 procent nižší výskyt mozkové obrny a o 50 procent méně případů slepoty.

Panují však pochyby, zda lze metodu snižování tělesné teploty použít u nedonošenců. Někteří vědci také upozorňují, že děti, které se rodí bez dostatku kyslíku, jsou ve vážném stavu, a snižování teploty v některých případech může situaci ještě zhoršit.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *