Děti mají nemoci dospělých

2.5.2006 00:00
Rodina a děti

Stále více českých dětí má zdravotní problémy, jež dříve měli jen dospělí, jako jsou vysoká hladina cholesterolu, vysoký tlak a obezita. Výrazně k tomu přispívá nevhodná skladba stravy a nedostatek pohybu, tedy faktory, které do značné míry mohou ovlivnit rodiče.

Od 1.listopadu 2005 jim nabízejí pomoc při úpravě dětského jídelníčku odborníci v novém poradenském centru Výživa dětí. Bezplatné rady dostanou na telefonním čísle 800 230 000 ve všední dny od 09:00 do 17:00 nebo na www.vyzivadeti.cz, řekla dnes novinářům nutriční terapeutka Marie Lišková.

"Hraniční nebo vysokou hladinu cholesterolu má téměř polovina českých dětí, nadváhou nebo obezitou trpí 13 procent dětí a vysoký tlak, který dříve mělo zhruba jedno procento dětí, má devět procent dospívajících," vyčíslila docentka Zuzana Urbanová, předsedkyně Fóra zdravé výživy, jež nové centrum zaštiťuje.

Na vině je podle ní vysoký podíl živočišných tuků a soli v dětské stravě, nadměrná konzumace uzenin, tučného masa, sušenek, smetanové zmrzliny, smažených brambůrků a potravin z míst rychlého občerstvení.

"Riziko vzniku nemocí srdce a cév se při společném působení více faktorů nesčítá, ale násobí," varovala lékařka.

Pokud se rodiče obrátí na odborníky z centra, vyplní nejprve dotazník stravovacích zvyklostí dítěte, který je přístupný na uvedené elektronické adrese, případně ho dostanou v ordinaci pediatra a vyplněný zašlou poštou na P.O.Box 50, Sportovní 22, 101 00 Praha 10. Dotazník mohou vyplnit také telefonicky. Zpracovaný dotazník s konkrétními doporučeními dostanou rodiče písemně - běžnou poštou nebo elektronicky.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj, udělej Damiánkovi radost, potřebuje tvůj hlas. na adrese:...
Prosba  |  1.12.2011 20:36

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *