Děti kuřáků jsou náchylnější k nemocem

27.4.2004 00:00
Rodina a děti

Rodiče, kteří kouří, vystavují své děti mnohonásobně většímu riziku vzniku nemocí spojených s pasivních kouřením, než je tomu u děti nekuřáků. Je přitom jedno, zda kuřáci doma či před dětmi nekouří. Vyplývá to z nové studie švédských vědců. Světová zdravotnická organizace zároveň varovala, že takovému hazardování se zdravím je vystavena téměř polovina dětí na celém světě.

"V případě dětí rodičů, který kouří naklonění z otevřeného okna, je náchylnost k nemocem 2,4krát větší než u dětí, jejichž rodiče nekouří, u dětí, jejichž rodiče kouří u kuchyňského odsavače pachů, se pak dostáváme k trojnásobně větší pravděpodobnosti onemocnění různými druhy nemocí spojených s vlivem pasivního kouření," uvedla Anna Karin Johanssonová z Lékařské fakulty Linkoping University, která v letech 2001 až 2003 analyzovala moč od 366 dětí s nejméně jedním kouřícím rodičem a 433 dětí s nekouřícími rodiči. Všechny děti byly ve věku od dvou a půl do tří let.

Univerzitní výzkumníci zjistili v moči dětí, jejichž rodiče chodí kouřit ven za zavřené dveře, například na balkón či terasu, dvakrát větší hladinu kotininu ? chemikálie, která vzniká v těle při zpracovávání nikotinu, než u dětí nekuřáků.

"Mohlo by se spekulovat, že je to z vydechování kuřáků, tím si ale nemůžeme být jistí, protože jsme se na tohle při výzkumu nezaměřili," poznamenala Johanssonová.

Nejhorší situace je samozřejmě u dětí, které žijí přímo v rodinách kuřáků, kteří kouří i doma. Těmto dětem byla naměřena hladina kotininu patnáctkrát vyšší než u kontrolní skupiny.

"Jedním z výsledků studie je zjištění, že i když rodiče přímo doma před dětmi nekouří, ale cigaretu si dopřejí například pouze v zaměstnání nebo v restauraci, přesto těmto dětem hrozí dvakrát větší riziko vzniku mnoha nemocí než dětem, jejichž rodiče nekouří vůbec," uvádí se ve studii.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nejde totiž o přímé vystavení tabákovému kouři. K chybě došlo už...
T. Jarchovský  |  9.1.2006 10:40

hloupost. moje máma kouří a já měl za 19 let svého života jen rýmu:)
TAZiK  |  29.11.2010 19:19

děti kuřáků jsou učastníky pasívního kouření, tedy adepti na...
JJ  |  30.11.2010 01:19

To,že kouření v těhotenství,poškozuje dítě ještě před narozením...
DE.P.  |  30.11.2010 05:23

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *