Děti kuřaček jsou náchylnější k poruchám chování

1.9.2006 00:00
Rodina a děti

Mezi kouřením matek v těhotenství a problémovým chováním jejich dětí v předškolním věku zřejmě existuje souvislost. Domnívají se to američtí vědci.


Ve studii zveřejněné v časopisu Child Development se píše, že dvouleté děti, jejichž matky v těhotenství pravidelně holdovaly cigaretám, vykazovaly daleko více znaků nenormálního chování než jejich vrstevníci, kteří nebyli v prenatálním stadiu vystaveni působení cigaret.


Ve skupině dětí ve věku okolo dvou let jsou mírné problémy s chováním celkem normálním jevem. U dětí ve věku 18 až 24 měsíců, jejichž matky kouřily, ale vědci zjistili velice častý výskyt poruch chování.


"Tyto objevy naznačují, že u některých dětí je třeba hledat kořeny jejich problémového chování už v období před narozením," říká Lauren Wakschlagová s Illinoiské univerzity v Chicagu, která výzkum vlivu kouření matek na chování dětí vedla.


Wakschlagová a její kolegové sledovali 93 dětí ve věku od 12 do 24 měsíců. 44 z nich bylo před narozením vystaveno účinkům kouření. Téměř polovina matek, jež kouřily i během těhotenství, si zapálila nejméně desetkrát denně.


Vědci zjistili výrazně odlišné chování u dětí kuřaček. Ukázalo se, že daleko hůře než děti nekuřaček přizpůsobují svoje chování různým podnětům z okolí. Byly také daleko neposlušnější, agresivní a měly horší sociální schopnosti.

Zdroj: ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Myslím,že na tom něco bude. Děti mých kamarádek mají opravdu trochu...
Anet  |  1.9.2006 15:14

Ženy, které vykouří byť 1 cigaretu denně vědomě odsuzují své...
Tomáš  |  9.10.2006 01:22

znám matku co nekouří a jedno dítě neposedí a druhé je klidné... ale...
E, prostě E  |  29.11.2010 19:17

Ahoj, udělej Damiánkovi radost, potřebuje tvůj hlas. na adrese:...
Prosba  |  1.12.2011 20:36

Kravina lez,kourim cely zivot včetně těhotenství 50cigaret denně dcera...
kraska dokonala  |  12.2.2017 00:59

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *