Děti jsou ve školkách obklopeny rizikovými ftaláty

18.7.2005 00:00
Rodina a děti

V Česku se tři roky nesmějí prodávat hračky z PVC měkčeného ftaláty na cucání dětem do tří let. Ftaláty mají totiž vliv na hormonální systém člověka. Analýzy prachu uskutečněné firmou Greenpeace ze čtyřech mateřských škol ale ukázaly, že ftalátů je tam víc než v bytech a kancelářích.

"Pravděpodobné vysvětlení takto vysokých koncentrací lze hledat v množství výrobků, a to i hraček, z PVC měkčených ftaláty, kterými jsou děti ve školkách obklopeny," řekl dnes k výsledkům analýz novinářům konzultant Greenpeace Miroslav Šuta.

Poznamenal, že švédští vědci loni představili studii, podle které riziko vzniku astmatu a alergie je třikrát větší u dětí žijících v prostředí se zvýšenou koncentrací ftalátů. Ty se dávají například také do podlahových krytin, textilií a kosmetiky. Podle šéfa vědeckého týmu Jana Sundella představují změkčovadla pro děti dokonce větší riziko než kouření matky nebo absence kojení, citoval Šuta studii.

Aktivisté Greenpeace dali prověřit prach sebraný na konci května ze školek v Praze, Brně, Poděbradech a jedné obce u Českých Budějovic nizozemské laboratoři. Podobně už před tím učinili v jednom pražském bytě a dvou kancelářích. Nejvíc ftalátů prokázaly analýzy ve školce u Českých Budějovic, bylo jich tam čtyřikrát až osmkrát víc než v bytě, respektive kancelářích. Méně bylo v dětských zařízeních rizikových zpomalovačů hoření. Šuta to vysvětluje menším množstvím elektroniky, do které se zpomalovače přidávají, ve školkách.

V porovnání s výsledky obdobných analýz Česko nijak nevybočuje v koncentraci rizikových látek, které dlouho přetrvávající v přírodě, z evropského průměru. Množství ftalátů ve školkách je například srovnatelné s dětskými zařízeními v sousedním Rakousku.

Opatření na národní úrovni podle Greenpeace nedokáže ovlivnit používání látek, kterých se vyrábějí tisíce či miliony tun ročně.

V říjnu bude Evropský parlament hlasovat o nové chemické politice, do konce roku by k předpisu, který ovlivní chemický průmysl na další desetiletí, rozhodovat i Evropská rada. Nová chemická politika by měla vstoupit v platnost v roce 2007. Pokud předpis projde schvalovacím řízením v podobě, kterou si aktivisté přejí, do 11 let by měly být postupně prověřeny vlastnosti 30.000 látek používaných ve výrobě. Ty nejrizikovější by pak firmy byly povinny nahradit do jisté doby méně nebezpečnými. Padají však i návrhy na dobrovolnost takové dohody.

Soňa Remešová - ČTK

Přidat komentář

 
* *