Děti a čerti

5.12.2003 00:00
Rodina a děti

Mikulášové s čerty a anděly budou už brzy rozdělovat mezi hodné a zlobivé děti pamlsky, drobné dárky, ale i uhlí a shnilé brambory. Důstojný Mikuláš s chlácholivým hlasem a krásný anděl s přívětivým pohledem mohou děti povzbudit a přispět k dobrým předsevzetím. Naopak chlupatý pekelník s chřestícími řetězy vyvolává často silnou úzkost. Odborníci doporučují, aby rodiče své ratolesti na setkání s nebesko-pekelnou trojící připravili.

"Je třeba dětem říkat pravdu. Že Mikuláš je jen převlečený pán, který znázorňuje svatého Mikuláše, který žil tehdy a tehdy a udělal to a to, a proto si ho připomínáme," míní dětská psycholožka Ilona Špaňhelová.

Cizí postava a nepřirozené převlečení mohou zanechat na dětech i vážné psychické stopy. "Mladší děti mohou mít velké problémy, traumata, mohou se začít počůrávat. Rodiče by je měli připravit," dodal psycholog Jaroslav Jánský.

Podle odborníků trpí setkáním s neznámou bytostí nejvíce děti ve věku kolem pěti až osmi let - na přechodu školního a předškolního věku. "Prvňáček nebo druháček se ještě může bát, ve třetí třídě už by to mělo být v pohodě. Ale znám i páťáky, kteří stáli za oknem a koukali, jestli je někde z nebe spuštěný provaz a přijde Mikuláš," uvedla Špaňhelová.

Pomoci překonat strach z nadpřirozených bytostí pomůže domácí prostředí a přítomnost blízkých lidí. "Domácí prostředí je jakýmsi ostrovem jistoty a rodiče jistotu posilují. Intervence čerta a Mikuláše je nabourání jistoty," uvedl Jánský. Podle něj mohou rodiče držet děti za ruku, u úzkostnějších dětí je lepší si nejprve ověřit, zda setkání s neznámem snesou.

"Vezměte dítě tam, kde jsou besídky, na náměstí, kde se s čertem mohou setkat. Pokud dítě reaguje negativně, měli by si rodiče rozmyslet, zda vůbec čerta pozvat. Nakonec přijít může jen Mikuláš," míní Špaňhelová, která se velice přimlouvá za to, aby se děti čertem vůbec nestrašily.

Setkání s pohádkovými bytostmi nevzbuzuje jen strach, ale v dětech podporuje i fantazii a schopnost představování. "Fantazijní období je u dětí největší asi od čtyř do šesti let. Právě v této době by ale měli rodiče s dětmi nejvíce mluvit," uvedla Špaňhelová. Jinak by se mohlo stát, že čertové se budou dětem vracet například ve snech.

Martina Vašíčková - ČTK

Související články

Tělesné reakce dětí jako důsledek stresu

13.8.2002 00:00

Duše ráda přemítá

7.8.2001 00:00

Výzva vánoční besídky

26.12.2000 00:00

Jsou děti zlé?

14.12.2000 00:00

Děti a Vánoce

12.12.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To je to tady same nestraste deti, muzou z toho myt trauma na cely zivot - ja...
Milan  |  18.1.2004 02:18

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *