Desatero proti dětské obezitě a nadváze

1.11.2012 00:01
Rodina a děti

Vyhrožováním komplikacemi (např. kardiovaskulárními onemocněními nebo cukrovkou) obvykle ničemu nepomůžete, dosáhnete spíše opačného efektu. Zcela zásadním a k úspěchu vedoucím opatřením je změna životního stylu celé rodiny, tj. přizpůsobení rodinného režimu dítěti.

 

Desatero jak předcházet nadváze a obezitě v dětství

1. Pravidelný pohyb

- ze všech dostupných postupů je nejúčinnější metodou v prevenci nejen nadváhy a obezity, ale i třeba cukrovky. Navíc zde platí rčení, že co se v dětství naučíš, budeš používat celý život. Dejte svým dětem možnost poznat, jak je pohyb příjemný - později to půjde hůře.
 

2. Pravidelné stravování

- nezapomínejte na snídani, její vynechání ve stravovacím režimu většinou vede k rychlému doplnění energie ve formě sušenek nebo

 slazených nápojů během vyučování, což je častou příčinou vzniku nadváhy u dětí.

 

3. Dostatek ovoce a zeleniny (minimálně 3× denně)

- počítá se např. jablko ke svačině, rajče či okurka jako příloha k večeři či zeleninová obloha při jídle v restauraci (pokud ji dítě opravdu sní :)).


4. Soustředit se na jídlo

- provozování jiných činností při jídle vede k tomu, že obvykle sníte více,než potřebujete, jelikož tyto vjemy zakryjí pocit nasycení.

 

5. Vyhýbat se reklamám na potraviny

- častým spouštěčem nadváhy bývají právě televizní reklamy, které jsou čím dál tím více zaměřeny na děti. Snažte se jim tedy vyhýbat, stejně tak jako „rizikovým“ uličkám v nákupních centrech.

 

6. Pravidelný spánek

- je pro dítě zcela zásadní, jinak bude unavené, neodpočinuté a energii bude získávat z okamžitých zdrojů, tedy jídla a pití.

 

7. Dostatek mléčných výrobků

- obsahují totiž vápník, který je důležitý pro stavbu kostí.


8. Nedržet žádné moderní redukční diety (pozor zvláště u dívek)

- existuje celá řada tzv. věrohodných zdrojů, jak zaručeně zhubnout. Většinou ale nefungují. O redukci hmotnosti u vašich dětí se raději poraďte se svým dětským lékařem, zvláště v případech, kdy se jedná o kompletní změnu stravovacího režimu.

 

9. Zapojit se musí celá rodina

- budete-li změny stravovacích návyků, které vám naordinoval dětský lékař, uplatňovat pouze na dítě, očekávaného efektu velice pravděpodobně nedosáhnete.

 

10. Omezte hry na počítači a sledování televize

- na tyto činnosti stanovte dětem týdenní časový limit, a ještě lépe ho kompenzujte aktivním pohybem, zvláště je-li venku hezké počasí.

Zdroj: Žij zdravě, VZP

 

 

 

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

7. Dostatek mléčných výrobků - ten bod bych zrušil, lidé kteří se o...
Medved  |  1.11.2012 12:58

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *