Co dělat a nedělat v období těhotenství?

4.2.2000 00:00
Rodina a děti

1. Nikdy nedržte redukční dietu s výjimkou občasné 24hodinové "očisty" (pokud vaše tělo nereaguje příznivě, přerušte ji)

2. Nikdy nepijte alkohol s výjimkou menších množství kvalitního piva.

3. Téměř za každou cenu se vyvarujte konzumace jakýchkoliv léků, i těch, které jsou volně prodejné (do této kategorie však nepatří některé speciální potravní doplňky, pokud si pozorně přečtete návod na jejich podávání nebo se poradíte se specialistou).

4. Nikdy neměňte v tomto období styl stravování, ale hlídejte se při výběru pokrmů.

5. Nezvyšujte cíleně příjem energie.

6. Nezvyšujte cíleně konzumaci mléka a mléčných výrobků. Pokud jste je konzumovala již před početím, a to bez problémů, můžete pokračovat, dokonce postačí, když denně zkonzumujete jen o 2-3 dcl víc, přednost dávejte zakysaným produktům. Nejsem si jistý, zda mám raději doporučit mléko UHT nebo konzumní o tučnosti do 2,5 %, nebo poradit, abyste konzumovaly produkty zakysané - může se totiž stát, že dojde k tak zásadní změně, že se to těžko dá odhadnout, a pak by mohly takové potraviny způsobit obtíže. Mléčné výrobky ani mléko nemusíte začít konzumovat v případě, že jste je neměla ráda ani předtím. Je také možné, že z ničeho nic budete podvědomě mléko vyžadovat. Zkuste ho pít, ale začněte první dva až tří dny jen s 1-2 dcl. Pokud nebudou žádné problémy, můžete v tom pokračovat.

7. Jezte pravidelně a stejně jako dříve co do složení i obsahu energie. Pravidelný příjem stravy zvyšuje schopnost ji dokonale využít.

8. Velmi intenzívně zvažujte pravidelné a nepřetržité použití speciálních doplňků výživy.

Cílem je nejen zvýšit kvalitu vaší výživy, ale dokonce i kvalitu výživy plodu. Nemusíte se však obávat, že plod by si navykl na vitaminy jen proto, že jich měl díky vaší krvi dostatek. Kromě ostatních výhod jste tím zvýšili pravděpodobnost, že v kritických obdobích roku nebo v nevhodném prostředí se udržíte zdravá. To musí být váš prvořadý cíl. Doporučuji ihned začít s pravidelnou konzumací speciálně formulovaných multivitaminových a minerálových produktů. Ve směsi vitaminů totiž nesmí být víc než základní doporučená dávka vitaminu A případně ani významně víc beta-karotenu (i když ten je méně, ne-li vůbec rizikový), zato tam musí být významně víc kyseliny listové, trochu víc než obvykle železa, zinku a stopových prvků, včetně jodu a chrómu.

Pokud se objeví ve vaší moči trochu cukru, je to relativně malý problém. A lze ho řešit dokonce i opatřeními ve výživě. Především musíte zásadním způsobem omezit konzumaci sladkých nápojů. Hned potom sladkých zákusků. A to vše doplnit konzumací organicky vázaného chrómu. Denní příjem chrómu by měl v této situaci být 100-200 mcg (mikrogramy) čistého kovu, nikoliv jeho organické soli, které je zákonitě skoro desetkrát tolik.

Uvedené doplňky používejte i v případě, že zpočátku trpíte těhotenskou gestózou (zvracení). Tehdy je to důležitější víc než kdy jindy!
Je také účelné doplňovat vápník (kalcium), především v případě, že nekonzumujete žádné mléko a jen minimum jiných mléčných produktů. Zvolte pokud možno nešumivou formu, kde je vápník v organické formě, nebo v kombinaci organické a anorganické, ale podmínkou je, aby byl s hořčíkem! Zamezíte tak nočním křečím. Pokud na likvidaci tohoto problému nebude stačit multivitamin a oba minerály, nerozpakujte se dlouhodobě přidat vitamin E v množství 100 mezinárodních jednotek denně. Nic tím nezkazíte, BA NAOPAK!

Velký přínos spatřuji v konzumaci doplňku se zvýšeným obsahem esenciálních mastných kyselin, například ve formě pupalkového oleje. Dalším doporučeníhodným produktem pro těhotné a kojící ženy je kapslovaný Laktobacillus acidophilus. Důvod pro jeho použití spočívá v nutnosti správné úpravy funkce zažívacího traktu a v prevenci kandidóz. V průběhu těhotenství nemůžete z ničeho nic začít řešit svoje předchozí zdravotní problémy! Musíte pouze zabránit vzniku dalších! Pokud se rozhodnete otěhotnět, mělo by to být v ideálním případě po uvážení vašeho aktuálního zdravotního stavu. Pokud však berete léky o nichž je známo, že představují pro vývoj plodu jakékoliv riziko, měla byste těhotenství odložit, až do doby, kdy se váš problém vyřeší. Nebo do doby, kdy přestanete používat rizikové léky.

Ovšem také před konzumaci jakýchkoliv potravních doplňků se ujistěte, zda výrobce neupozorňuje na nevhodnost jejich použití v průběhu těhotenství. Z těch známějších nepoužívejte vojtěšku, juku, žraločí chrupavky, Tea Tree Oil, pšeničnou vlákninu, extrakty z bylin jako ženšen, eleuterococcus, leuzea, tribulus, Mexican Wild Yam (Dioscorea), yohimbe, ale ani včelí mateří kašičku a včelí pyl a celou řadu dalších, většinou exotických produktů.

Naopak, doporučuji pravidelnou konzumaci lecitinu.

Dejte pozor na konzumaci bylinkových čajů, řada bylin není pro těhotné vhodná. Proto musíte vždy pročíst příbalový leták nebo etiketu.
Omezte konzumaci kofeinu v jakékoliv podobě, včetně hořké čokolády a čaje.

Výrobky s obsahem karnitinu jsou pro vás vždy přínosem. Pokud trpíte nízkým tlakem, můžete použít kombinaci s taurinem a chrómem (Triostar Nutrend nebo novější C. I. T - neobsahují však chróm, který je v Carnitin plus chromium, ale pro změnu zase bez taurinu).

Kupodivu nikde v oficiálních doporučeních pro výživu těhotných žen nenajdete zmínku o nutnosti zvýšení příjmu vitaminu D. Nemusíte se znepokojovat ani konzumovat samostatný vitamin D v případě, že se vystavujete sluníčku (horší je to v případě, kdy těhotenství proběhne v období od listopadu do července). Přesto všechno doporučuji používat systematicky multivitamin s minerály, jehož součástí je také alespoň základní dávka vitaminu D3.

9. NIKDY v průběhu těhotenství nepoužívejte kortikoidy, a to ani ve formě masti nebo kapek.

10. Vyhýbejte se potravinám s "ušlechtilou plísní", především sýrům typu Hermelín a Niva, ale také salámům s plísní na povrchu. Velmi pečlivě skladujte potraviny rizikové pro tvorbu plísní (ořechy, sýry, mléčné výrobky, chléb, obiloviny, kořenovou zeleninu...) při nejmenším podezření je vyhoďte.

11. Budete-li mít problémy se zažíváním, klidně si kromě Laktobacilu "dopřejte" také produkt obsahující kompletní spektrum zažívacích enzymů. Nenahrazujte tyto produkty konzumací "ananasových tablet", jsou prakticky k ničemu.

12. Nezvyšujte konzumaci kuchyňské soli, pokud často nezvracíte. Tím spíše příjem omezte v případě, že začnete trpět těhotenskou hypertenzí.

13. Zvyšte naopak příjem neslazených tekutin, přestože se vám bude zdát, že zadržujete hodně vody, a tím přibýváte na hmotnosti. Většinu vypité vodu ve vašem těle zadrží ledviny v případě, že příliš solíte. K odvodnění nebo ke snížení zvýšeného krevního tlaku nikdy nesmíte použít diuretika, pokud to není životně nezbytné.

zdroj: RNDr. Petr Fořt, CSc. - Zdravá výživa nejen pro ženy

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

A co se týče kortikoidů v masti na ekzémy je to stejný princip. Nic...
Manomano  |  5.3.2015 12:35

jedine nad cim mi opravdu zustava rozum stat je jaksi nektere maminky...
lenula  |  9.9.2015 14:20

A jaké to magnesko doporučujete? Máte s nějakým zkušenosti přímo vy?
Magda Malá  |  9.9.2015 14:27

nemyslim si ze jsem brala nejake zvadni magnesko normalne jsem ho objednala z...
lenula  |  11.9.2015 13:12

Magnesii lactici nebo-li jak ty píšeš čistý hořčík je stejná látka...
Linda  |  11.9.2015 13:20

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *