Čtvrtina českých žen by prý chtěla rodit doma

Čtvrtina českých žen by prý chtěla rodit doma

11.4.2002 00:00  |  Rodina a děti

Téměř všechny české ženy rodí pod vedením lékařů a porodních asistentek v porodnicích. Ty, které si prosadí porod doma, jsou zatím výjimkou. Podle průzkumu by však čtvrtina těch, které rodily v nemocnici, chtěla příště přivést svého potomka na svět jinak. Novinářům to řekla Eva Labusová ze Společnosti pro zdravé rodičovství Aperio a upozornila, že z hlediska lidských práv by názor těchto žen měl být respektován.... celý článek

Komentářů: 78 | Poslední komentář: 3.9.2009 04:09

Komentáře

reagovat 12.4.2002 11:35 - Lenka

Je to pravda, myslím, že doma by chtělo rodit mnoho žen, ale naše zkostnatělé zdravotnictví to neumožňuje. Řekla bych, že je to tím, že doktoři se prostě bojí, že až ženy zjistí, že mohou také porodit v klidu doma, spousta by jich přišla o práci. Já jsem těhotná a plánuju porod doma, samozřejmě s tím, že až pak pojedu s miminkem na zdravotní kontrolu do porodnice, řeknu jim, že už jsem to nestihla...

reagovat 13.4.2002 19:28 - falkon

Nesmyslný blábol,hodící se tak do australského buše!
Toto je civilizovaný národ,jenž může v nemocnici rodičkám zajistit kvalifikovanou a odbornou lékařskou péči hlavně při event. komplikacích!

reagovat 15.4.2002 11:48 - Věra

Paní Lenko, dost si nezodpovědně troufáte, nechci Vás strašit, ale jen aby nějaká cesta s miminkem na zdravotní kontrolu vůbec byla. Mohu Vám říci, z vlastní zkušenosti, že nebýt porodnice s lékaři, nebyla jsem na světě ani já ani můj syn.

reagovat 15.4.2002 21:21 - Dana

No já nevím, rodila jsem dvakrát v porodnici (naposledy skoro přesně před rokem), komplikace nebyly, ale vím, že sama a doma bych to nezvládla. Neříkám, že pobyt v porodnici je kdoví jak příjemný, druhý nebo třetí den se člověku chce domů, ale rodit doma, pak si to po sobě všechno uklidit a hned se postarat o mimino, starší dítě a manžela, to bych si netroufla. Musel by mi někdo pomáhat - v tom případě si nechám pomoci kvalifikovaným lékařem a sestrami a ne rodinnými příslušníky nebo kamarádkou. Já nevylučuju, že za pár generací bude víc žen rodit doma, ale musíme se to znovu naučit - nikdo z nás nyní žijících normálně nemá šanci porod vidět, nikdo neví, co dělat. Zrovna tak je to s kojením - kojila jsem přes osm měsíců a moje matka, která mě odstavila hned v porodnici, z toho byla celá pryč a nemohla pochopit, jak to mohu vydržet a že dítě prospívá. Za pár generací snad bude normálnější kojení i přirozenější porody, ale musíme sbírat informace a zkušenosti a dávat velký pozor. Byla bych s tím porodem dost opatrná, jsou to dva životy v sázce - říkejte si, co chcete, ale je to tak.

reagovat 16.4.2002 21:31 - Sylvie

Lenko, nechci tě od porodu doma odrazovat, konečně, máme v příbuzenstvu Holanďana a tam jsou porody doma hodně rozšířené (rodí tak cca třetina žen), ale bylo by dobré, kdyby u porodu byla pokud možno porodní asistentka - docela by ti mohla pomoct v případě, že bude mít dítě omotanou šňůru kolem krku, zašít při případném větším natržení a podobné "drobnosti". Možná tohle všechno víš a já píšu zbytečně, ale zkus třeba kontaktovat Hnutí za aktivní mateřství, mají kontak na pár asistentek, které u porodu doma asistují. http://ham.oceany.cz

reagovat 22.5.2002 13:42 - Lenka

A mám odrozeno! Můj syn se narodil minulý týden, doma, u nás, ve vaně, v pohodě, při svíčkách... Samozřejmě, že jse měla u porodu asistentku, sehnala jsem ji přes internet a dobře ji zaplatila. Nemusela mě ani šít, oděrky hráze jsem měla malé. Říkejte si co chcete, ale jestli budu mít další dítě, porodím zrovna tak. A ty vaše řeši o tom, jak je to nebezpečné, to jsou jen s prominutím předposrané žvásty. Ne nemocniční kontrole jsem řekla, že jsem to už nestihla a nikdo mi nic nemohl. Ale www.stránky, které doporučovala Sylvie jsem nenašla. Ono to však nevadí, knih o přirozeném těhotenství a porodu mám doma dost. Prosím, přečtětě si také něco od Michela Odenta nebo Ingeborg Stadelmann a pak mluvte o nebezpečnosti domácích porodů.

reagovat 24.5.2002 14:53 - Jitka

Lenko, i kdyz vim, ze momentalne budete hodne casove vytizena a vycerpana, mohla byste mi napsat na mail nebo mi na Vas dat kontakt? Jsem v 23.tydnu a rada bych nase prvni dite porodila take co nejprirozeneji. Predevsim me zajima, jakym zpusobem jste na internetu nasla ochotnou porodni asistentku a dalsi veci, ktere souvisely s Vasim porodem doma. Budu Vam moc vdecna. Diky. A gratuluji ke zdravemu chlapeckovi :o)

reagovat 4.7.2002 21:45 - Silva

Hmmmm..., ja rodila v nemocnici, porod probihal naprosto zavidenihodne, personal temer jen prihlizel, zadne fyzicke ci psychicke vycerpani, na ktere jsem se pripravovala, temer zadna bolest, proste za pet minut po vsem... Vite co mi tenkrat rekla sestra? "Mamco, priste budete rodit doma, protoze to nestihnete...", ale ja doufam ze to stihnu, syn totiz potreboval vycistit dychaci cesty (asi se to da precist z knih, ale..) a ja sla za pet minut pod narkozu - poporodni komplikace, ztratila jsem spoustu krve. Preji vsem zdrava miminka.

reagovat 23.7.2002 14:04 - Jitka

Souhlasím se Silvou-i u toho nejpřirozenějšího porodu se mohou vyskytnout nepředložené události se kterými si ani nejzkušenější porodní asistentka neporadí. Pracuji na porodním sále jako asistentka už 6 let a za tu dobu jsem viděla spoustu porodů-"normálních" i "přirozených", do vody, na míči atd. Musím říct, že miminka narozená např. do vody vřískají pak úplně stejně jako ti "stresovaní chudáčci", které tahá zlý doktor za hlavičku a cyanotičtí bývají taky úplně stejně, Apgar skóre je dnes u 95% dětí 9 9 10 a nezáleží na tom, jak přišly na svět. Myslím, že ženy, které se rozhodují rodit doma by měly vše znovu zvážit. Nejde totiž ani náhodou jen o ně, mají zodpovědnost i za človíčka, kterého přivádí na svět.

reagovat 16.4.2008 23:08 - Michal ŠEBEK

jak péše:"22. 5. 2002 13:05:42, Lenka

A mám odrozeno! Můj syn se narodil minulý týden, doma, u nás, ve vaně, v pohodě, při svíčkách... Samozřejmě, že jse měla u porodu asistentku, sehnala jsem ji přes internet a dobře ji zaplatila. Nemusela mě ani šít, oděrky hráze jsem měla malé. Říkejte si co chcete, ale jestli budu mít další dítě, porodím zrovna tak. A ty vaše řeši o tom, jak je to nebezpečné, to jsou jen s prominutím předposrané žvásty. Ne nemocniční kontrole jsem řekla, že jsem to už nestihla a nikdo mi nic nemohl. Ale www.stránky, které doporučovala Sylvie jsem nenašla. Ono to však nevadí, knih o přirozeném těhotenství a porodu mám doma dost. Prosím, přečtětě si také něco od Michela Odenta nebo Ingeborg Stadelmann a pak mluvte o nebezpečnosti domácích porodů."

moje reakce:

Osobně přestože jsem zdravotníkem, neměl bych se stavět na stranu případných hazardérů, jak jsou matky jenž se rozhodly po porod doma označovány. Ale budu-li mluvit osobně a objektivně, ano, výzkumy v této oblasti hovoří jasně. Porody doma jsou u nízkorizikových žen s dosud probíhajícím těhotenstvím stejně bezpečné jako porody v porodnici. Takto výzkuzmy praví. A obecně přestože česká medicína říká, že jde v souladu s moderními trendy v medicíně a výzkumu, v praxi to vůbec není pravda. Jak mi nedávno prozradil jeden z gynekologů, nebudu jmenovat ale myslím že jeho jméno není neznámé, řekněme mu pan K.: v dnešním porodnictví máme nárůst z 3% císařských řezů na 20 % a je to dáno jen alibismem doktorů. Proč? Zkrátka se bojí nechat ženu rodit klasicky, a tak preventivně pokud se jim něco nezdá, zvolí operaci. Zkrátka se bojí žalob. A to že porodní asistentky sympatizují s porodníky jenž pracují na klinice je dáno jen tím, že dnešní porodní "báby" už jsou tak naučené ze školy. Tam je neučí samostatné práci, nýbrž jen k tomu, aby doktorovi přicmrndávali - s prominutím řečeno. Kolik dnešních porodních asistentek je faktických mistrů ovládajících své řemeslo? Žádná, jsou to jen "děvečky", kterým už ve škole nacpaly do hlavy nesmysl, že bez doktora si ani nekýchnou. Je to bohužel faktem. Ti skuteční mistři porodnického řemesla, jsou ty staré porodní báby, které vymírají. Dnešní mladé holky, jenž se rozhodly jít studovat na porodnictví jsou již od školy mateni nesmysly, že u každého porodu je třeba pana doktora, že vlastně bez něho ani žena neporodí a on je ten BŮH a ony jen přisluhovačky neschopné samostatnosti.

Závěrem: porody doma byly a budou, a moje matka je porodní bábou, onou mistryní svého řemesla s praxí min. nějakých 200 porodů v terénu a to za 40 let praxe. Pokud si vezmu, že za tuto dobu neměla ani jeden exitus či nějakou hrůzu o nichž mluví nemocniční spasitelé, varující jak porod v terénu je hazard, tato praxe mluví opak než oni tvrdí. Proč asi? Jak se rodilo dřív, než vznikali tyhle porodnice (fabriky) na děti a svět, v němž nám kdejaký trouba říká jak máme žít a jak je to dobře? Rodilo se normálně a doma nebo někde na mezi. Zamysleme se, kdyby nebylo porodních bab jenž rodili doma na posteli, kde by bylo naše porodnictví a ti STARŠÍ přednostové klinik. Nebyly to právě oni, které někde na té domácí posteli porodila porodní bába? Byly, že? A jhakto že přežili ten porod, když je to tak nebezpečné jak říkají? Myslím, že to mluví jasně. Jen ať doktoři řeknou, proč nepřiznají že výzkumy mluví jinak, než jak samy prezentují naší veřejnosti ? Je v tom zisk, kde by byly, kdyby všichni začali rodit doma? Víme každý...

reagovat 16.4.2008 23:18 - Michal ŠEBEK

a dovětek:

Jak píše Michael Odent a jemu další specialisté, průkopníci skutečné humánní medicíny, porody v co nejhpřirozenějším prostředí a amtosféře hrají velkou roli na samotný průběh porodu, ale i psychiku žen a dětí. Proč naše svatá česká medicína neposkytuje i psychickou péči rodičkám po porodu, když je tak naše medicína nejlepší? Na psychiku se u nás z vysoka kašle, náš systém je nastaven tak, aby se zkrátka systém "nažral" na úkor pacienta, lidé měli práci. Proto se vše směřuje do nemocnic. Těhotenstí není nemoc, tak nevidím jediný důvod, proč vést porod v nemocnici !!!!! Pokud bude u ženy dopředu zjevné, což se dá odhadnout již dlouho předtím, že vyvstanou problémy, pak ať se to řeší v nemocnicích. Zde už se jedná o patologii (chorobný stav). Dokud se tak neprokáže, může rodit kdekoliv, ovšem za splnění jsitých kritérií (porodní asistentka, vybavení pro porod a resuscitaci atd..atd..). A jen závěrem: víte kolik je procentuální výskyt komplikací při spontánním porodu? Pouhé 1 % ! FAKT a prokazatelný.

reagovat 17.4.2008 16:00 - marek

Ahojte,

Nejsem lekar, na jednu stranu je pravda, ze az do 20. stol., nekde jako napr. Africke ci Asijske staty se stale rodi doma byl porod doma bezny, avsak dnes se muze vyskytnout vice komplikaci, zenske sou vystavovani vetsim stresum, vetsi namaze.

Co se toho tyce, nerekl bych, ze doktori se tomu vyhybaj, jak by bylo vam, kdyby se vam pred ocima dite narodilo s omotanou pupecni snurou okolo krku a vy by jste rodil doma?

Nebyt zase nemocnice, ja bych tu neyl, sem narozen v 6. mesici a to by mi doma asi nikdo tak rychle nepomohl, museli mi menit i krev a nemluvim o tom, ze nebyt inkubatoru, sem kaput, avsak i zkuseni doktori to podcenili, neprikryli mi oci a co z toho, dnes sice ziju, jen jaksi holt mam o jeden smysl mene.

reagovat 20.4.2008 08:56 -

Marku, ale tady nikdo nepopírá, že někdy je lékařský zásah potřeba. V 6. měsíci asi nebyl váš porod očekávaný a žádná porodní asistentka by k takovému porodu domů nešla. Ale spousta žen rodí v termínu a bez komplikací a to jsou adepti na porod doma. V cizině jsou běžné porody v porodních domech či s porodní asistentkou, která je placena pojišťovnou. Pojišťovny mají totiž spočítané, že porod porodnici je výjde daleko dráž, než s asistenkou. A díky tomu, že jsou asistentky placené z pojištění,mohou si dovolit i různé přístroje, které mají s sebou. A jejich porodní úmrtnost se tím rozhodně nezvýšila.

reagovat 21.4.2008 08:52 -

No je to opradu jen pro odvážné. V dnešní době riskovat život dítěte i ženy. Nikdy nevíte, co se může nečekaného přihodit. Není to žádná sranda..... já nedoporučuji

reagovat 21.4.2008 21:45 -

Porodila jsem jedno dítě v porodnici a můžu říct,že bych tam rodila zase.Porod doma je pro mě spíš noční můrou.V nemocnici se sestřičky o vás a miminko postarají,poradí s kojením.Miminko je hned vyšetřeno,tím se předejde případným komplikacím.Po porodu se také může napít plodové vody a přestat dýchat,pak je každá minuta drahá.Jezdím z malou do lázní,to byste nevěřili,kolik dětí tam je s DMO.

reagovat 2.5.2008 00:44 - Michal Šebek

jak píše paní zde:

"21. 4. 2008 21:04:45,

Porodila jsem jedno dítě v porodnici a můžu říct,že bych tam rodila zase.Porod doma je pro mě spíš noční můrou.V nemocnici se sestřičky o vás a miminko postarají,poradí s kojením.Miminko je hned vyšetřeno,tím se předejde případným komplikacím.Po porodu se také může napít plodové vody a přestat dýchat,pak je každá minuta drahá.Jezdím z malou do lázní,to byste nevěřili,kolik dětí tam je s DMO".

reaguji: souhlasím, že do jisté míry může být porod doma rizikem, to nepopírám. Nicméně v 99% probíhá porod zcela spontánně, bez jakýchkoliv komplikací. Toto je obecně známý fakt, který nemůže popřít žádný z porodníků. Tím by defacto popřel, že těhotenství není fyziologický děj, ale choroba !. Tudíž pokud si vezmeme, že těchto 99% porodů je fyziologických, a pouhé 1% mohou být komplikace, pak je třeba také vzít v úvahu, že ty komplikace mohou být indukované - čili iatrogenní (například chybou vedení porodu či nezkušeností porodníka a pod.), nebo zcela patologické vlivem porodu samotného, např.uskřinutí krku pupečníkem a pod. Ale takovýchto porodů je skutečně mizivé procento. Nikoliv to, co lékaři uvádějí jako svoje fakta. Povšimněte si, že nikdy lékaři neřeknou, že v Litoměřické porodnici nechali v klidu vykrvácet ženu po porodu, že v Brněnské pordonici na Obilním trhu měli několik porodů v roce 2005 pomocí kleští a poškodili plody a pod. Pročpak tohle tedy samy nepřiznají? Jsem stejně jako oni zdravotníkem, jen mne už nebaví se dívat na ty lži, které tu naši někteří zaddutaní doktoři vedou a matou veřejnost. Zamysleli jste se, proč bývalo dříve 3% císařských řezů a dneska jich je přes 20% !!! Alibismus doktorů v tom hraje dost velkou roli, vysvětlím více. Doktoři namísto toho, aby vedli porod klasicky, tak mnohdy při sebemenším podezření či obavě raději zvolí císařský řez. A myslíte si, že porod císařským řezem je v takovouto chvíli bezpečnější? Omyl, je zde riziko poškození plodu a matky poměrně velké, například: útlum dýchání po podání anestézie, riziko zástavy dechu a selhání oběhu u dítěte, riziko fetoplacnetární perfůze a pod. A takhle bych mohl vyhazovat fakta, která jasně ukazují, že české porodnictví stojí bohužel podle mého názoru za "zlámanou grešli". Postrádá totiž to hlavní, přístup k pacientovi jako k rovnocennému partnerovi, ohleduplnost a pochopení jeho přání a potřeb, ohled na jeho názory a hlavně lidskost. Jediné co však naše porodnictví má jsou nově vybudované pordonice, nově vybavené tzv. na "oko", jinak nic. A myslíte si, že v mnoha pordonicích jsou faktičtí odborníci? Také omyl Vážená paní, mnohdy slouží doktoři po škole, tzv. absolventi, a vy to ani nevíte. A teď mi řekněte, že takovéto s prominutím "ucho" dokáže vést například porod který se náhle zkomplikuje? Myslím, že větší vážnost má v tu danou chvíli porodní asistentka s 30 letou praxí. A mimochodem DMO, znamená dětská mozková obrna, a ta vzniká následkem viru, nikoliv pochybení při porodu nebo komplikacích při porodu. Tak si prosím tuto chorobu nemotejte s porodem...:-)


reagovat 2.5.2008 09:07 - Klára

Michal Šebek - vážený pane, ne že by nebylo něco na tom, co zde píšete. Ale pravda je někde uprostřed. Např. císařské řezy dnes leckdy vyžadují sami nastávající matky - nechápu proč. A jistě občas někde slouží mladý lékař, ale není to pravidlo.

Porody doma bych nezakazovala - pokud dotyčná počítá s riziky (podle mě je to víc než 1%) a vezme na sebe tuto zodpovědnost, ať si rodí kde chce. Za sebe - doma bych nikdy nerodila. Možná se na to dívám špatně a situace v Praze je jiná než malých městech, je to můj názor.

reagovat 2.5.2008 11:45 - Lena

Já bych doma nikdy nerodila. Těhotenství jsem měla perfektní, ale porod byl nakonec těžký. To nikdo dopředu vědět nemůže a riskovat zdraví nejen matky, ale hlavně toho děťátka..., pak výčitky, že v porodnici by to nejspíš takhle nedopadlo..., na to teda nemám nervy..., vždyť jde o tak důležitou věc, že pro ni člověk musí udělat 100%, ikdyž se mu to zrovna nelíbí... Ve většině názorů jsem dost tolerantní, ale zrovna porod doma mi bohužel přijde jako nezodpovědnost. Utvrdil mě v tom i názor doktora, který osobně zažil případy, kdy zůstalo děťátko těžce postižené na celý život a zavinil to právě porod doma, kdy nastaly komplikace a šlo o minuty, ne-li vteřiny... Teď mě tady budete nejspíš bombardovat, že to nemám absolutně odsuzovat, ale tak to prostě cítím...

reagovat 2.5.2008 15:26 - lenka

mas pravdu,Leno,porod doma je pro treti svet,kde jina moznost neni,taky bych to neriskovala.

reagovat 2.5.2008 18:37 -

Zkuste si zajít například na web rodina, kde je dlouhá diskuze žen, které se připravují, nebo mají za sebou porod doma. Ty ženy jsou 100 % připravené. pořád se ukazuje na problémové porody, které byly doma. Ale problémové porody, které končí postižením dítěte, nebo úmrtím se v porodnicích nedějí?

reagovat 2.5.2008 19:08 - Lena

Samozřejmě mi je jasné, že se to stává i v porodnicích, protože je to taky "o lidech", ale obrovskou výhodou je, že jsou tam dostupné veškeré přístroje a vybavení, které prostě u domácího porodu k dispozici hned nejsou...

reagovat 4.5.2008 06:17 - marek

Ahojte, ja sem se narodil v 6. mesici. Nevim, jak bych dopadl, kdybych se narodil doma, takhle sem dostal novou krev, ale diky nedbalosti lekaru, kteri mi nedavali sanci a nezakryli oci v inkubatoru nevidim.

A soudit se? Za komunismu hlavne v 86. roce to bylo normalni.

Je to tezke, ale ja bych to asi neriskl.

reagovat 4.5.2008 08:32 - Niki

Myslím, že to tu už zaznělo, ale očividně kdo nechce číst, nečte. Něco jako: mám svůj názor, tak už mě nemaťte fakty.

Takže: porod doma skutečně není pro každou ženu. Je pro ženu zdravou, s fyziologickým těhotenstvím, pro ženu sebevědomou a informovanou. Těhotenství musí být v termínu (tj. po ukončeném 37. tt), dítě je ve správné poloze, žena nečeká dvojčata apod. Prostě zdravá žena a zdravé těhotenství. Porod probíhá se zkušenou porodní asistentkou, která je vzdělaná a zkušená v rozpoznání jakýchkoliv patologií a pokud se něco skutečně zkomplikuje, odlifruje ženu do porodnice, kde jsou na patologie vybaveny. Někdo tady argumentoval, že když žena po doácím porodu jede do nemocnice, tak vlastně selhala a že najednou jsou jim porodnice dobré, že tu je rozpor. To je ale základní nepochopení situace. Porod doma není žádné masírování ega a ani porodní asistentky či ženy rodící doma nejsou pro uzavření porodnic apod. To máte jako s jakýmikoliv problémy: pokud chodíte, jste doma; až si nohu zlomíte, jedete do nemocnice. Nepůjdete tam přece "preventivně!, že. S porodem je to podobné a proto plánované porody doma, s porodní asistentkou a nerizikovou rodičkou jsou i dle závěrů WHO stejně bezpečné (ne-li bezpečnější, některé komplikace se u domácích porodů, na rozdíl od lékařsky vedených, nevyskytují) jako porody vedené lékařem.Jen pro info: nejsem zdravotník, jsem jen žena, která se zodpovědně připravuje na svůj porod (už třetí) a právě proto, že jsem zodpovědná, budu připravena i na porod domácí. Naopak za nepříliš zodpovědné považuji nebýt na porod doma připravena a spoléhat jen na jiné (byť s bílým titulem). Nicméně připouštím, že nakonec ani já nebudu patřit a to ani napotřetí do skupiny žen rodících doma, druhou variantou při fyziologickém porodu je porod ambulantní. Zrovna zítra jdu na konzultaci s pediatričkou, která má v péči i mé 2 starší děti, zda bude ochotná ke mě hned po porodu přijet. Protože zodpovědnost při domácím či ambulatním porodu spočívá i v tomto zajištění - porodní asistentka, pediatr, v záloze i rychlá záchranná služba. POrod doma není žádný romantický hazard, jak si asi mnozí představují :-)

reagovat 4.5.2008 15:57 - Pavlína

Já patřím k těm, které msjí ukázkové těhotenství. Nebyly ani ty nejmenší potíže, nezažila jsem nevolnost, všechna vyšetření v pohodě, mimčo v dobré poloze, prostě pohoda, užívala jsem si to. Ovšem porod naprostá noční můra, začalo to pěkně zostra, sestra mě ubezpečovala, že za chvíli bude po všem. Pak se bolesti zesílily, intervaly mezi nimy prodloužily, mimčo se zaseklo obličejem o stydkou kost, mělo šnůru na krku...prostě horor, dostala jsem srdeční slabost a zkolabovala, vytáhli ho kleštěmi modrého a dost přidušeného, doufám, že bude v pořádku. Ani nezmiňuju jak jsem byla rozřezaná, aby ho dostali včas ven. Na domácí porod jsem nikdy nemyslela, i když jsem nečekala takové drama. Za starých časů bychom ani jeden nepřežili. Je fakt, že se to semlelo dost rychle a být doma, nevím, nevím. Přitom moje těhotenství bylo označováno za vzorné a pohodové, tohle se nijak předpovídat nedalo. Příště do toho půjdu s hrůzou, ale chvi ještě jedno mimi a doufám, že to bude lepší.

reagovat 4.5.2008 16:54 - Kaja

Byla jsem zdrava, mala taky, ale porod trval dvacet sest hodin, nikdy jsem o porodu doma neuvazovala a po zkusenosti s porodem rikam uz tuplem NE, ani nahodou. Je to velka nezodpovednost a zahravani si se zdravim a zivotem svym i ditete. Pokud se zvoli dobra porodnice a prijemny personal, dnes uz je moznosti na vyber dost, clovek nezazije zadne spatne ci traumatizujici zkusenosti, naopak se mu dostane profesionalni pece, takze nevim k cemu je cela ta propagace porodu doma.

reagovat 4.5.2008 17:02 - Klára

Pavlíno, já to měla podobné. Těhotenství v pořádku, dítě jak má být, byla jsem mladá a zdravá, ani v rodině se komplikace nevyskytovaly. Sice porod nebyl takové drama, jaké popisuješ, ale bez pomoci 2 zkušených lékařů a několika sestrer bych se neobešla. Osobně bych se do porodu doma nikdy nepustila. Zdravotnický personál je jistě omylný a chyby se stávají, ale při porodech doma za našich prababiček byla úmrtnost daleko vyšší. Příliš rychle se zapomíná.

Já bych spíš upřednostnila, aby porod v nemocnici se co nejvíc blížil doma - příjemné prostředí, dostatek soukromí a následně pokoj s příslušenstvím pro sebe a příp. rodinného příslušníka ve standartu.

reagovat 4.5.2008 17:06 - Lena

Já jsem měla taky ukázkové těhotenství a přitom těžký porod. Sice to nebylo tak hrozné jako u Pavlíny, ale myslím si, že kdyby porod probíhal doma, dopadlo by to mnohem hůř. Spousta komplikací u porodu se prostě nedá předpovědět, takže mě určitě žádné názory nepřesvědčí, že porod doma není tak rizikový..., podle mě určitě převažují nevýhody nad výhodami. Je to prostě podle mě rizikovější a navíc s mnohem více starostmi. Nechci, aby to vyznělo, že jsem líná udělat něco pro přípravu na porod, to rozhodně nejsem, ale vidím to jen jako další nevýhodu... Určitě bych nepokoušela štěstí a využila možnosti dnešní doby - mít k dispozici plnou lékařskou vybavenost.

reagovat 5.5.2008 16:52 - Niki

Kláro, Kájo a spol.: nikdo porody doma nepropaguje, jen někomu vadí, že společnost je na základě neinformovanosti prvoplánově nastavena proti nim. Není například pravda, že před 100 lety děti umíraly při porodech více. Naopak, po přesunu porodů do nemocnic se úmrtnot zvýšila. Až asi po 20 letech praxe se opět snížila. Nicméně se tak nestalo jen zásluhou nemocnic jako takových. Zlepšily se životní podmínky, hygiena, rychlost převozů při patologiích, ženy začaly těhotenství plánovat (tj. větší rozestupy mezi porody) apodobně. Další věcí je, že málokdo má informace o tom, že při porodech v nemocnicích se vyskytuje mnohem více komplikací než doma, pže. se stále provádí spousta rutinních zásahů, které porod ovlivňují nežádoucím směrem (samozřejmě je jiná, pokud je zásah oprávněný, pokud jsou skutečné potíže - ale to se stále neděje): já taky rodila docela děsně, měla jsem naprosto zdravé těhotenství a porod skončil kleštěmi a oživováním miminka. Takto napsáno si to asi odporuje s tím, co jsem psala, jenže: je nutno dodat, že porod doma by probíhal jinak. V nemocnici mi ho vyvolali neopodstatněně (stokrát jsem si to pak přehrála a konzultovala v jiné porodnici - tam jsem mmch porodila druhé dítě bez sebemenší asistence doktora, vyžrala si bolest až do dna, ale porodila spontánně, rychle a přirozeně, bez komplikací). Mililitry a mililitry oxytocynu proudící mi v žilách udělaly taky své, vyvolaly umělé stahy dělohy, která tlačila dítko ven, aniž by byl připraven a plně dootočen. Zasekl se, přidusil a šel ven kleštěmi. Ano, lékaři dítko zachránili - ale až po té, co sami tohle vše zavinili neoprávněným vyvoláváním porodu (nechci rozepisovat, že mi defacto vyhrožovali a já jako prvorodička jsem ze strachu podlehla). Já nejsem jasnovidec, nevím jak by to probíhalo jinde, zda by se samovolně porod rozeběhl atak. Jen prostě neberu, že porod doma (plánovaný a informovaný se zkušenou asistentkou) je hazard a nemocnice naše spása...

Takže ještě nevím, kde porodím naše třetí dítě, každopádně budu mnohem lépe připravená (ať už vše vyjde dle plánu či ne) než onehdy.

Mě je docela fuk, jak kdo rodí. Dokonce jsem i pro to, aby si ženy mohly na přání zvolit císařský řez. Jen bych všechny možnosti a důsledky z toho plynoucí postavila na roveň v zákoně. Porody doma upravila legislativně, jako jsou úplně rovnocenou možností třeba v NIzozemí skutečně u nich neumírá více žen a dětí než v nemocnici:-)

Ambulantní porod ani nemluvím, ten by měl být samozřejmost a ne aby naše porodnice vyhrožovaly ženám policií, soudy a sociálkou, pokud odejdou i s dítětem než za 3-4 dny...

reagovat 5.5.2008 17:03 - Niki

Pavlíno: zkušená porodní asistentka, se kterou by jsi porod doma absolvovala, by rozpoznala potíže včas a odlifrovala tě do porodnice. Doma by se ti nic nestalo. Už jsem to psala: to že porod doma začne neznamená, že vždy doma skončí. Někdy se skutečně vynoří potížě a tyto potíže nejsou otázkou minut, že se blíží průser rozpozná zkušený porodník včas a volá záchranku. To jen v porodnicích po několika zásazích nikdy nevíš, jak tělo na určitou látku zareaguje a zda to s tbou nečekaně nešvihne a pak to jsou otázky minut. Ono to jakože hraje do karet zastáncům porodů v porodnicích, ale kdyžse nad tím zamyslíš, možná že je to přesně naopak... jak je možné, že v nemocnicích je tolik komplikací a rychlých zásahů? A když si přečteš statistiky, zkušenosti rodiček a asistentech z domácích porodů, tyto komplikace ani životanebezpečné minuty ohrožení tam nenajdeš...

Já proti nemocnici prvoplánově nic nemám, hodně záleží na tom, na jakého porodníka natrefíš. Ale jako porod doma není pro všechny ženy, tak porod v nemocnici taky. Ať si každý zvolí to, kde se cítí bezpečněji a kde bude zajištěno bezpečí o pro dítě: doma či v nemocnici. Mě jen vadí šíření lží některých zdravotníků, polopravd a domněnek, které nemají oporu ve skutečnosti, vědeckých výzkumech a statistikách. Riziková žena patří do nemocnice. Zdravá má větší šance na nekomplikovaný porod všude jinde než v nemocnici.

reagovat 5.5.2008 17:37 - Klára

Niki - já jsem nenapsala, že jsem proti porodům doma. Naopak - kdo si to riskne, ať si rodí, kde chce - na svou vlastní odpovědnost. Sama bych doma nerodila a nikomu bych to nedoporučovala.

Já jsem s péčí v porodnici byla spokojená, žádné pochybení jsem nezaznamenala, nikdo nepostupoval proti mému přesvědčení. A mám za to, že díky doktorům a sestrám to dopadlo dobře. Myslím, že kdybych byla v té chvíli doma, konec nemusel být idylický (můj první porod probíhal velmi rychle). Jsem poměrně slušně informovaná a je to můj vlastní názor. O Holansku se píše léta, ale my žijeme v Čechách a nic ve zlém názor nějaké WHO, že porod doma je stejně bezpečný v nem. mě zajímá asi jako EU - taky nic moc. Taky na porody před 50 - 80 lety mám jiný názor - od svých babiček jsem slyšela něco jiného. Je to ovšem taky jen názor proti názoru.

Přeju všem dobré a šťastné rozhodování, kde rodit.:-)

reagovat 7.5.2008 09:20 - Niki

Otázka rizik či dokonce úmtí není otázkou názorů, ale statistik. Je pravda, že ženy od cca 30-40.let 20. století, po té, co se masově rozšířil porod v nemocnicích (pod vedením chirurgů, nikoliv gynekologů), klela poporodní úmrtnost žen i dětí. To pravda je. Není ale pravda, že se tak stalo zásluhou místa porodu, jak tvrdí odpůrci domácích porodů. Je to soubor a souběh mnoha faktorů, které přispěly ke snížení úmrtnosti v souvislosti s porodem, jako jak jsem psala hygiena, zlepšení výživy, větší rozestupy mezi porody (takže ženské tělo bylo silnější, ono rodit každý rok odrovná kdekoho), rozšíření automobilové dopravy a rychlé převozy při patologiích, rozšíření technik, které zjišťují stav plodu už v děloze a tím včasné rozpoznání patologického plodu atd atd., na všechny si nevzpomenu. Není to jen zásluha nemoničního prostředí.

Vím, země EU nás nemusí zajímat, ale mě nejde o konkrétní země, ale o jejich statistiku, protože v ČR taková statistika neexistuje - proto čtu zahraniční. U nás porod doma není trestný, ale ani nemá oporu v zákoně, proto se do statistik dostane pouze jako "porod doma, kdy rodička nestihla dojet do porodnice". Ale pokud něco neplánuješ a nestihneš je nebe a dudy proti tomu, když plánuješ a připravuješ se. A ty neplánované a riskované právě "kazí" pověst těm, o kterých já píšu: plánované, zodpovědné, s asistencí PA.

Můj třetí porod taky nebude doma, on skutečně není pro každého a já nejsem vhodný adept, to si musím přiznat. Proto budu rodit ambulantně a to by jsi nevěřila, jak i v tomto naprosto v světě rozšířeném modelu, má tolik lidí problémy - a to porodím v nemocnici. Jen tam pak nebudu 4 dny zbytečně vylehávat (pokud budeme oba zdraví) - a např. v celém našem kraji je jen 1 (zasi 10) porodnic, kde to berou a nebudou mi vyhrožovat soudy, sociálkami, policajty a tak. Tohle je prostě hrozné u nás :-)

reagovat 7.5.2008 10:12 - Klára

Niky, nezlob se, ale musím ti oponovat.

To co ty popisuješ - výživa žen, rychlý převoz do porodnice...., je otázka tak posl. 50ti let - přibližně od roku 1950, spíš 1960. Ve 30. a 40. letech = 1. republika a 2. světová byla situace zcela jiná. Byla to krize a válka - tehdy moc jídla není, lidi měli méně dětí pouze z tohoto důvodu - a chudí jich měli i tak dost, jediná antik. byl kondom a o rychlém převozu si mohly ženy nechat jen zdát. Dlouho rodily v porodnici jen ženy z měst a blízkého okolí. V Praze je Zemská porodnice od konce 19. stol. s gynekology , ne chirurgy! Čechy jsou dokonce kolébkou dětské gynekologie!

Moderní diagnostické metody jsou otázkou posl. 20 - 30ti let, to netřeba ani zmiňovat.

Statistika je sice hezká věc, ale když jde o konkrétního jedince, je celkem k ničemu. A mě zřejmě tuplem, protože mé tělo se často chová nestandartně.:-(

Té čtvrtině žen, které by údajně chtěly rodit doma, jak je v nadpisu, nevěřím. To je 25% žen = každá čtvrtá. Myslím, že je to hodně upravená statistika.:-))

Situace u nás, co se týká porodů se mi nijak hrozná nezdá! Pohled lékařů a laiků je rozdílný i na jiné věci, ale většinou lze najít doktora, se kterým je možné se domluvit na postupu.

Naše názory a informace se dost liší = úhel pohledu může být zřejmě na lecos různý. Ale nikomu bych nebránila, ať si rodí doma, pokud tu potřebu má, a ví, co dělá - jak je každé ženě libo.:-)

reagovat 7.5.2008 16:00 - Pavlína

Moje kamarádka před pár dny taky porodila doma. Neměla vůbec žádné problémy a s porodní asistentkou to skvěle zvládly. Já bych se ale po těch předchozích zkušenostech moc moc bála zůstat doma. Takže až přijde znovu touha po miminku a zadaří se, pojedu zase do porodnice...

reagovat 7.5.2008 20:07 - Niki

Kláro, je pravda, že to co jsem psala, se týkalo ameriky (u nás byla situace obdobná, jen posunutá o nějaké ty roky)... ti chirurgové místo gynekologů se týkají císařských řezů, to máš pravdu. A dlouho CS prováděli pouze chirurgové, nikoliv porodníci. jinak já docela věřím, že ženy by "chtěly" rodit doma - ale neudělají to, bojí se. Já taky chci a to moc, ale zda to nakonec udělám, je taky ve hvězdách. Všechny bysme rády rychlý a nekomplikovaný porod a co nejrychleji být doma ve své posteli:-)Pavlíno, kamarádce gratuluju. Jen by mě zajímalo, jak si našla asistentku. V našem kraji (alespoň dle internetu není žádná soukromá PA, která by šla k domácímu porodu) a jen jedna registrovaná dula. Vím, musela bych se asi obrátit na asociaci porodních asistentek a ty by mi našly v našem městě osůbku, kterou hledám :-)

reagovat 7.5.2008 21:23 - V

Nedá mi to, než reagovat na příspěvky od Martina Šebka. Tento pán píše, že je zdravotník. Doufám, že tím zdravotník myslí sanitář na patologii, protože jinak by snad ani nemohl napsat některé z věcí, které napsal.

Tak pane Šebku - zdravotníku. 1. Přečti si prosím někde (třeba ve vikipedii) co je to dětská mozková obrna a co je to přenosná dětská obrna. 2. zamysli se nad mechanismem porodu, abys nevytvářel slovní spojení jako je "uskřinutí krku pupečníkem" 3. přelož si termín "fetoplacnetární perfůze" (nejspíš jsi chtěl napsat fetoplacentární perfuse) do češtiny k pochopení toho, co ji vlasně napsal.A pak teprve začni plivat jedovaté sliny na celé české porodnictví.

reagovat 7.5.2008 21:32 - Helga

2x jsem rodila v porodnici a i svým dcerám to doporučím. Neriskovala bych to, rodit doma. Nakonec nic tak strašnýho to není.

reagovat 7.5.2008 21:56 - V

Ještě jsem chtěla dodat to, že Niki tu napsala jednu důležitou věc - na možnost ambulantních porodů a porodů doma se vůbec nemyslí v legislativě. Navíc dodávám, že pro ně nejsou vytvořeny podmínky. To "vyhrožování ženám policií, soudy a sociálkou, pokud odejdou i s dítětem než za 3-4 dny" vyplývá z jednoduchého faktu, že za zdraví dítěte je odpovědný lékař. Mohlo by se také stát, že za rok za dva taková žena zažaluje lékaře, že je její dítě mentálně postižené v důsledku "novorozenecké žloutenky". A že tehdy po porodu nebyla ve stavu, aby si uvědomila riziko, a že lékařům nerozuměla apod.Také srovnávat ČR s Holandskem mi příjde nefér, jsou tam úplně jiné podmínky. Např. bych nechtěla být v kůži rodičky s komplikací, kterou se marně snaží záchranáři transportovat z sedmého patra paneláku bez výtahu, nebo s výtahem, kam se nevede lehátko do nemocnice. A nebo v takové situaci uvíznout v Praze v zácpě.A ještě bych chtěla dodat, že při porodu doma by měly být vždy přítomny dvě osoby schopné resuscitace novorozence, což při porodu pouze s asistentkou není splněno.

Připadá mi, že se jen pořád mluví o právech a pohodlí rodičky, ale na práva dítěte se příliš nemyslí.

reagovat 10.5.2008 02:54 - Michal Šebek

máte paní zajímavý názor, nicméně Vám jej neberu, ale rád bych něco dodal. Tvrdíte, že je na výběr z porodnic. tak se na to podívejme z pohledu rizik v porodnicích. I v porodnicích hrozí rizika, a nemalá. za poslední rok jsem evidoval X desítek případů pochybení při porodech, a je to dáno jen chybou personálu. Kupříkladu Mostecká porodnice 2 případy úmrtí fyziologických novorozenců, Litoměřice to samé, Brno 2 zmrzačení novorozenci, a mohl bych pokračovat. myslím si osobně, že naše porodnictví nerespektuje nic, koneckonců je zřejmé, že přirozené a nemedikalizované porody u nás se nechytají, zkrátka je naši konzervativní doktoři nepřipustí. vzpomeňte na Vrchlabskou porodnici, kde prim.Kavan před 12 lety započal přirozené porody a fungovalo to. Dneska, je to už pryč, a myslíte, že skončil jen proto, že ho to přestalo bavit? omyl, konkurence, především pak velké nemocnice se o to postarali. Přece je lepší jet ve starých kolejích, dělat 20 % císařských řezů, i když nejsou třeba, ale vynáší zisk ! Alibismus doktorů nezná mezí, proč to neříct veřejně. Sám jsem zdravotníkem, tak vím, jak to běží. Víte, co Kavan zavedl je ukázkou toho, že rodit přirozeně jde, ale proč zavádět něco nového a lepšího, když je to drahé? lepší je nechat vše ve starých kolejích a kašlat na to. Můj názor, a to jsem na porodnici začínal svoji zdravotnickou dráhu, tak vím o čem hovořím.

reagovat 10.5.2008 03:01 - Michal ŠEBEK

7. 5. 2008 21:23:04, V

Nedá mi to, než reagovat na příspěvky od Martina Šebka. Tento pán píše, že je zdravotník. Doufám, že tím zdravotník myslí sanitář na patologii, protože jinak by snad ani nemohl napsat některé z věcí, které napsal.

Tak pane Šebku - zdravotníku. 1. Přečti si prosím někde (třeba ve vikipedii) co je to dětská mozková obrna a co je to přenosná dětská obrna. 2. zamysli se nad mechanismem porodu, abys nevytvářel slovní spojení jako je \"uskřinutí krku pupečníkem\" 3. přelož si termín \"fetoplacnetární perfůze\" (nejspíš jsi chtěl napsat fetoplacentární perfuse) do češtiny k pochopení toho, co ji vlasně napsal.

MOJE REAKCE: fetoplacentární perfůze je prokrvení plodu z placenty, znám ten termín dost dobře, za další DMO je dětská mozková obrna, čili infekční onemocnění, čili choroba na virovém základu. Ale tato choroba nevzniká chybou porodu ani nemá s ním žádnou souvislost. takže Vám pane nebo snad paní doporučuji si něco málo přečíst o patologii, a pak budete vědět více. ..:-) A jinak se nejmenuji Martin, ale Michal. To jen jako dovětek. Takže se prosím vzpamatujte a nepleťte infekční choroby s porodem.

reagovat 11.5.2008 15:44 - V

Milý pane Šebku, tak za prvé se Vám omlouvám za zkomolení jména.

Za druhé mě mrzí, že jste se do té Wikipedie nepodíval, no což udělala jsem to za Vás takže cituji :

Dětská mozková obrna ... To znamená, že příčinou špatné kontroly hybnosti a vadného držení trupu a končetin je u této choroby porucha vývoje nebo poškození motorických oblastí mozku. Tato choroba bývá často zaměňována s dětskou obrnou, s níž však nemá nic společného, neboť poliomyelitida (dětská obrna) je choroba infekční, je virového původu a v našich zemích byla již úspěšně vymýcena."

Za třetí: nejsem přesvědčena, že Vámi udávaná definice fetoplacentární perfuse je přesná, ale o tom se hádat nebudu.

Za čtvrté : ještě stále nám dlužíte vysvětlení toho "uskřinutí krku pupečníkem". Na to se tedy hodně těším.

Za páté můžete mě oslovovat slečno a klidně mi i tykat. Děkuji za doporučení literatury určitě si i o pathologii něco ráda přečtu, a více pak jistě vědět budu. Nicméně ten, kdo si plete infekční choroby s porodem můžete být maximálně Vy.

reagovat 11.5.2008 17:58 - Klára

Pane Šebku, já nejsem zdravotník, tak se s vámi do odborných diskusí pouštět ani nemůžu. Máte pravdu v tom, že v našem zdravotnictví je toho hodně špatně. Ale tak černě jako to vidítě vy, to já nevidím. Pro mě jako pro pacienta je péče lepší než dřív a to je rozhodující. Do dokonalosti samozřejmě hodně chybí - ale je vůbec na světě v některé zemi dokonalý zdravotnický systém?

Co se porodů týká, jsem za setrvání nebo zavedení různých postupů, pokud o ně je zájem. A co je OPRAVDU dražší, tak zachovat, pokud rodičky rozdíl doplatí. Pokud i pak o to bude zájem, mělo by se to v nemocnicích nabízet.

Stále se oháníte množstvím císařských řezů. Já si myslím, že je leckdy vyžadují sami ženy - takže to není jen v doktorech, ale i v pacientech. Vždyť v tisku se běžně píše "porodnici vybírejte podle i podle počtu císařských řezů".

reagovat 11.5.2008 21:42 - E

V,zcela s tebou souhlasím.Psala jsem před několika dny příspěvek,kolik dětí s DMO jsem v lázních viděla.Pan Šebek je ''profesionál'',který ani netuší,co vlastně DMO je a jak vzniká.Tak především to je předčasným porodem,nesprávně vedeným porodem,resuscitováním novorozeněte,kdy každá vteřina ovlivňuje míru postižení atd.

Určitě by při domácím porodu mělo asistovat více lidí.

reagovat 11.5.2008 21:48 - E

Nedokážu si představit,jak jedna porodní asistentka při komplikacích současně volá záchranku a oživuje matku nebo dítě.A když jsou v ohrožení oba,jak se rozhodne,koho zachrání.

reagovat 11.5.2008 23:08 - lenka

Neriskovala bych to ani nahodou,porod neni osetreni odreneho kolene,kazda minuta je draha.Nikdo nevi,jake komplikace mohou nastat.Opravdu obdivuju zenu,ktera se rozhodne pro porod doma.

reagovat 12.5.2008 18:38 - V

Já nevím, jestli je rozhodnutí rodit doma hodné obdivu. Nikdo nepochybuje, že naprostá většina porodů probíhá fyziologicky a končí šťastně. Ale kde tyto ženy berou jistotu, že zrovna ony nebudou vyjímkou. Předem se to prostě určit nedá. A navíc jde také o sledování ženy i dítěte po porodu, to také není zanedbatelná maličkost.

reagovat 12.5.2008 19:22 - lenka

Napsala jsem to blbe-chtela jsem rict"Opravdu se divim zene,ktera se rozhodne rodit doma."S tim sledovanim zeny i ditete po porodu mas taky pravdu,porodem to nekonci...

reagovat 12.5.2008 19:40 - V

Leni, já jsem pochopila, jak to myslíš.

Podle mého je za současnou propagací porodů doma skupina porodních asistentek, které na tom chtějí vydělat. Za asistenci u porodu doma si nechají jistě dobře zaplatit. Je to lepší, než kdyby ty ženy rodily doma úplně bez pomoci, ale nevěřím, že tyto "porodní babky" to dělají ze zcela nezjištných důvodů.

Vzpomínám si na nedávný případ tuším v Brně. Je zvláštní, že i zde byla přítomna asistentka, ale když pak porod nedopadl dobře, rodina odmítla její jméno udat. Proč asi?

reagovat 13.5.2008 12:57 - Pavlína

Niki, jsme z Prahy a navíc ta asistentka je přítelkyně kamarádčiny maminky. Tak se na ni opravdu spolehla a vyšlo to. A malý je naprosto v pořádku, má za sebou potřebná vyšetření, jsou oba v poho. Moc jí to přeju i trošku závidím po těch svých trablích.

reagovat 13.5.2008 21:39 - PepaMilá V.

Mé třetí dítě se narodilo za pomoci dvou porodních asistentek, jaksi na zapřenou. Riskovaly tím nejspíš kriminál, peníze si za to vzaly směšné. Jejich totožnost bych neprozradil nikomu, komu by samy nesvolily. Má žena je sama vyhledala, což nebylo úplně snadné. Mám je v hluboké úctě.

reagovat 14.5.2008 18:33 -

To je jasný, že je lepší radši rodit doma. Moje sestřenice taky řikala, že už by v životě do porodnice nešla. Byla tam dvakrát, a pokaždý se vrátila s dítětem.

reagovat 14.5.2008 19:01 - V

:-)

reagovat 14.5.2008 19:53 -

Tak to tam taky radši nejdu.:-))))

reagovat 21.5.2008 19:34 - V

Kam asi zmizel Michal Šebek? Proč neodpovídá? Že by mu došly argumenty, nebo konečně zjistil, že je lepší si něco přečíst před tím, než začne internet zahlcovat nesmysly?

reagovat 1.6.2008 16:36 - Almira

Porody mám již za sebou, oba v nemocnici, protože byly s komplikacemi.

Dva moji sourozenci se narodili doma, jen s pomocí porodní asistentky, mladší to odnesl těžkou obrnou pravé ruky.Může /ale nemělo by/ se to sice stát i v nemocnici, ale nemuselo to možná být/.

Jen bych doporučila, než se tady někdo začne ohánět odbornými termíny, ať se napřed podívá do slovníku, pokud v nich opravdu není doma jako zdravotník, nebo ať mluví "jak mu zobák narostl". Lze to říct i česky, ostatní tomu budou jistě rozumět, i když se něco z latiny překládá obtížněji. Potom se nemusí plést DMO s poliomyelitidou a je možno napsat "obtočení / až ustřinutí/ pupeční šňůry kolem krku plodu".


reagovat 11.6.2008 02:18 - Michal+ŠEBEK|utmcmd=organic

Reakce na pana - paní V?: Nedošli mi nesmysly, ba naopak. DMO je dětská mozková obrna, a nemusím číst wikipedii, abych se tohle dozvěděl. Stačí si prostě přečíst kdejakou odbornou publiakci, a vím, že DMO je virového původu, a nijak nesouvisí s komplikovaností porodu, jako jeho následek. Doporučuji Vám více studovat, než budete plést lidem hlavu.

reagovat 11.6.2008 02:42 - Michal ŠEBEK

reaguji na pana - paní V ze dne 21.5. 19:34 hod.: nemluvím nesmysly, ani bláboly. DMO je dětská mozková obrna, čili onemocnění vzniklé na podkladě virového onemocnění mozku. NIJAK nesouvisí s porodem, ani jeho komplikovaností ! A to smrtelně vážně říkám, že nemusím číst ani nějakou Wikipedii či podobné encyklopedie, abych tohle věděl. Za další, myslím, že jediné nesmysly, které tu házíte jsou vaše příspěvky. V nich doslova jenom osobně napadáte druhé. Tak nám něco povězte o porodech VY sám (a), namísto toho, abyste se schovával za pseudonym a zkratku? Zajímalo by mne, když už nejste schopen (a) napsat své jméno, proč? To se bojíte už i vlastního stínu, nebo jak to chápat? ...

reagovat 11.6.2008 08:24 - M33

V dnešní době, kdy každá druhá žena má těhotenství jako nemoc, se kterou se půl roku marodí, je porod doma nesmyslný anachronismus. Přes všechny excesy, které nás můžou potkat v nemocnici, je to stále nejlepší místo kde se člověk může narodit.

reagovat 9.7.2008 02:15 - Michal ŠEBEK

reakce na příspěvek z 2.5.2008 z 18:37 hod.: souhlasím, zde se stále en proírá porod doma, ale kdo bude hovořit o postižených dětech po porodech kleštěmi v Brně na Obilním trhu, úmrtí rodiček v Litoměřicích na VYKRVÁCENÍ ! O tom už se nemluví. Osobně jsem z rodiny porodníků, a co jsem slyšel, a sám na porodnici viděl mluví samo za sebe. Mluvil jsem s několika porodními babami, které dělali v terénu X desítek porodů, a nikdy ani jedna nezažila komplikace ve smyslu, že by porod skončil smrtí nebo nějakým trvalým následkem. Za to v porodnicích je takovýchto komplikací stále více, není to zajímavé ? Otázkou je proč. Já to vím, a klidně povím. Na vině je například Oxytocin a indukovaný porod farmakologicky. Pokud podáte například některé z těchto látek do žil za účelem vyvolat porod, nedá se to kontrolovat. Zkrátka nijak nemůžete tento lék ovlivnit ani jeho účinek. A co se stane ? Porod běží pod vlviem léků, děloha začne kontrahovat jak o závod a pokud během porodu dojde k zaklínění plodu v porodních cestách, máte tady onen průser jak BRNO :-) A tohle se v terénu stát nemůže, neboť tam tyhle léky vůbec nepodáváte ! tam vlastně porod probíhá spontánně, a tím je i menší riziko komplikací ! nevěříte, popřemýšlejte nad tím více do hloubky, nad podstatou...


reagovat 21.7.2008 19:46 - V

Milý pane Šebku, vysvětlovat Vám, že se mýlíte, je nejspíše zbytečné, pokud nejste ochoten udělat ani nejzákladnější věc, a to ověření svých tvrzení. Uveďte prosím tedy odbornou publikaci ze které jste načerpal své, pro mě (a myslím, že i pro celou medicínu a příbuzné obory) překvapující informaci o etiologii dětské mozkové obrny.

Své jméno napsat můžu, ale nechci :-) a pochybuji, že by vám něco řeklo. Představa, že během "spontánního" porodu nemůže dojít k zaklínění plodu je rovněž mylná. Ale obávám se, že nemá smysl s Vámi diskutovat, pokud nejenže nejste ochoten přiznat vlastní omyl, ale ani si ověřit svá tvrzení, je taková diskuze vlastně zbytečná.

reagovat 21.7.2008 21:21 - Miška

S tímto názorem plně souhlasím... !

reagovat 21.1.2009 23:26 - Michal ŠEBEK

pan V: "21. 7. 2008 19:07:46, V

Milý pane Šebku, vysvětlovat Vám, že se mýlíte, je nejspíše zbytečné, pokud nejste ochoten udělat ani nejzákladnější věc, a to ověření svých tvrzení. Uveďte prosím tedy odbornou publikaci ze které jste načerpal své, pro mě (a myslím, že i pro celou medicínu a příbuzné obory) překvapující informaci o etiologii dětské mozkové obrny.

Své jméno napsat můžu, ale nechci :-) a pochybuji, že by vám něco řeklo. Představa, že během \"spontánního\" porodu nemůže dojít k zaklínění plodu je rovněž mylná. Ale obávám se, že nemá smysl s Vámi diskutovat, pokud nejenže nejste ochoten přiznat vlastní omyl, ale ani si ověřit svá tvrzení, je taková diskuze vlastně zbytečná."

má reakce: Vážený pane V, děkuji za Váš názor ohledně DMO - čož tvrdím, že je dětská mozková obrna a nikoliv to, co uvádíte Vy. Račte se podívat např.do knihy dr.Černého o infekčních nemocech (vydáno IPVZ Praha). Podle toho, jak zde píšete předpokládám, že budete z oboru, tak se laskvaě přesvědčte o správnosti mých slov. Prosím, nepleťte si pojem DMO s nějakou dysfunkční mozkovou poruchou ve smyslu hypoxie mozku (nedostatku kyslíku) v mozkové tkáni po dušení dítěte vlivem komplikací při nefyz.porodu. To o čem Vy mluvíte se jmenuje podobně: LMD - lehká mozková dysfunkce, nikoliv DMO :-)

Hezký den přeji...

reagovat 22.1.2009 01:17 - Katka

Odsuzovala jsem názor rodit doma,ale po tom co jsem zažila sama na vlastní kůži před třemy týdny v porodnici se už nedivím.Přístup doktorů a sester je katastrofa!Po tomhle zážitku už další dítě nechci

reagovat 22.1.2009 21:19 - Oskareta

To kvůli jednomu nepříjemnému dni (blbci jsou všude, co si budem povídat), který jsi ale přežila ve zdraví a tvé dítě také, rezignuješ na celý další život s druhým dítětem? KVŮLI JEDNOMU DNI???

reagovat 22.1.2009 22:00 -

Víš jak ten "den" ovlivní život toho dítěte? Víš, co znamená pro nového člověka porod, a způsob jeho vedení? Víš, že dítě vnímá spolu s matkou a přejímá její pocity a strachy, pocit viny a pocit znásilňování při nefyziologicky vedeném porodu?Když ne kvůli sobě, tak už kvůli tomu druhému dítěti by se měla snažit přivést ho na svět tam kde chce a mezi lidmi, kteří se k ní budou chovat hezky. Nemusí to být doma. Ale jistě změní porodnici, třeba za porodní dům, kde porody mohou probíhat fyziologicky, pokud je to možné. V tom jí držím pěsti.

Rodička si zaslouží vlídný přístup. V bolestech je příliš zranitelná.

reagovat 22.1.2009 22:34 - Katka

Víš když týden přenášíš a v bolestech přijedeš do porodnice a doktor ti né přímo,ale řekne,že jsi hysterka a že to co předvádím neodpovídá nálezu a nedá ti nic od bolesti,jen tě zkritizuje a pošle na pokoj,kde v bolestech čekáš co bude dál a máš už strach zase sestru a doktora otravovat a pak 4 hodiny na to,když už to fakt nejde vydržet a zazvoníš a oni najednou mají naspěch protože najednou je to

reagovat 22.1.2009 22:38 - Katka

porod v běhu a stihnou tě sotva dovést na sál,kde se k tobě zase chovají jako bys je obtěžovala,tak si fakt řekneš,že víckrát už né.A to nemluvím o chování po zbytek doby strávené v porodnici..Tenhle hnusný zážitek hned tak nesmažu

reagovat 14.3.2009 15:58 - Michal ŠEBEK

Jsem tady, a nemyslím si, že bych internet zahlcoval nesmysly. Je faktem, že výzkumy, z nichž čerpám informace hovoří jasně a nelze je popřít. Myslím, že o těchto výzkumech každý ví. Já jen říkám, že v terénu neumírá tolik dětí, jako v porodnicích. Vzpomínám si na jeden případ úmrtí při domácím porodu a to asi cca před měsícem. Za posledních 10 let jsem o žádném jiném nezaslechl. Za to jsem však za posledních řekněme 5 let slyšel o fatálních porodech v nemocnicích a to hned v několika případech. Budu jmenovat Brno, Most, Litoměřice (zde vykrvácení ženy), Strakonice a další. Tyto příapdy byly za posledních 5 let nazpět. Je to dáno i tím, že zkrátka vše je dnes enormně kontrolováno např.tokografy a podobnými přístroji, které se ovšem mají dle doporučení WHO užívat jen u vysoce patologických stavů. U jinak fyziologických porodů mohou falešně vyvolávat dojem, že porod není v souladu s normou pro fyziologický, čímž nutí porodníky k zásahům, které mnohdy ve skutečnosti nejsou vůbec třeba. Takto může vznikat množství zbytečných chyb a problémů. A další. Rýpejte do sebe, pane či paní, ale nejprve si vše prostudujte do hloubky. Jinak se mějte...

reagovat 14.3.2009 16:03 - Michal ŠEBEK

Vážený pane, mé informace o DMO, čili dětské mozkové obrně pramení z knihy IDVPZ aut.: dr.černého, název : infekční nemoci. Zakupte si ji. Pak jistě uznáte, že DMO patří mezi infekční choroby, na něž se děti již v dětství očkoju tzv.HEXA vakcínou. :-)

reagovat 14.3.2009 16:07 - Michal ŠEBEK

Milý pane Šebku, vysvětlovat Vám, že se mýlíte, je nejspíše zbytečné, pokud nejste ochoten udělat ani nejzákladnější věc, a to ověření svých tvrzení. Uveďte prosím tedy odbornou publikaci ze které jste načerpal své, pro mě (a myslím, že i pro celou medicínu a příbuzné obory) překvapující informaci o etiologii dětské mozkové obrny.

Své jméno napsat můžu, ale nechci :-) a pochybuji, že by vám něco řeklo. Představa, že během \"spontánního\" porodu nemůže dojít k zaklínění plodu je rovněž mylná. Ale obávám se, že nemá smysl s Vámi diskutovat, pokud nejenže nejste ochoten přiznat vlastní omyl, ale ani si ověřit svá tvrzení, je taková diskuze vlastně zbytečná.

má reakce: Vážený pane V, má informace o DMO pramení z knohy dr.Černého at el. s názvem INFEKČNÍ NEMOCI, vydanou IDVPZ Praha. Jak je zřejmé, tato choroba patří mezi infekční, a tedy nemůže nijak vznikat při porodu a pod., jak ji mnohdy spojujete. Navíc, proti DMO se očkují i děti ve třech měsících věku tzv. HEXA vakcínou. Tudíž jak je z tohoto zřejmé, DMO je zkrátka infekční choroba postihující motoneurony. Než začnete druhé osočovat, zamylsete se, zda-li sám netrvdíte nesmysly.S pozdravem Michal ŠEBEK v.r.

reagovat 14.3.2009 20:23 - :-(

Mluví se tady o stejné HEXA vakcíně:

záškrt, tetanus, černý kašel, hepatitida B, dětská obrna a onemocnění zpúsobené Haemophillus infl.?

Kde je tam DMO?

reagovat 14.3.2009 23:23 - Ex

Existují 2 druhy dětských obrn (na jednu je očkování - na tu infekční) na tu druhou (DMO) není, etologie je u ní různorodá - pre, peri či postnatální příčiny.

reagovat 15.3.2009 22:45 - :-(

V tom případě tady ale někdo zaměňuje DMO s poliomyelitidou.

reagovat 20.6.2009 22:09 - Michal ŠEBEK

jak se píše od pana :-(:

"14. 3. 2009 20:03:23, :-(

Mluví se tady o stejné HEXA vakcíně:

záškrt, tetanus, černý kašel, hepatitida B, dětská obrna a onemocnění zpúsobené Haemophillus infl.?

Kde je tam DMO?"

reasguji: Vždyť jste to sám poznamenal, že hexa vakcína obsahuje i obrnu. Dětská obrna se odborně nazývá Dětská mozková obrna. Vážený pane. A více s Vámi nehodlám se dohadovati. Prosím, nastudujte si více odbornou literaturu. Děkuji

reagovat 20.6.2009 22:13 -

jak píše pan EX: 14. 3. 2009 23:03:23, Ex

Existují 2 druhy dětských obrn (na jednu je očkování - na tu infekční) na tu druhou (DMO) není, etologie je u ní různorodá - pre, peri či postnatální příčiny."má reakce: ale nikdy nelze spojovat obrnu s průběhy porodů. Nikdy nelze a není nijak podloženo - ani vědeckyx, že chybně vedený porod, nebo porod doma může poškodit plod obrnou ! je však prokázáno, že špatně vedený porod (buď doma, nebo v porodnici) může poškodit plod například hypoxií mozku (špatné okysličení mozkových struktur) a pod. Tady si zkrátka pan úsměv a jemu podobní pletou pojmy.

reagovat 20.6.2009 22:17 -

Kecáš anonyme ....obrna vzniká často při porodu....

reagovat 21.6.2009 09:42 - :-(

p. Šebek

14.3. 2009 DMO je zkrátka infekční choroba postihující motoneurony. Než začnete druhé osočovat, zamylsete se, zda-li sám netrvdíte nesmysly.S pozdravem Michal ŠEBEK v.r.

..................................

Nepletou se tady pořád někomu pojmy - není to důležité, ale aby bylo jasno - DMO je dětská mozková obrna, tak proč postihuje motoneurony, což znamená periferii?

Takže stále si někdo plete klasickou DMO, kde došlo k organickému poškození mozku, nejčastěji v důsledku hypoxie před nebo v průběhu porodu s poliomyelitidou, čili obecně dětskou obrnou /jinak poliomyelitis anterior acuta, také dříve nemoc Heinova-Medinova/, která je virového původu a proti které se očkuje. Již to slovo v názvu - anterior- ji odlišuje od DMO.

reagovat 21.6.2009 10:30 -

Jsou to jenom slepice! Ty jejich mozečky nejsou schopny pochopit dosah svého jednání.Dokud je někdo konečně za poškození nebo ohrožení dítěte nepostaví před soud a spravedlivě neodsoudí tak nedaj pokoj!

reagovat 3.9.2009 04:09 - Michal ŠEBEK

paní V cituji: 11. 5. 2008 15:44:34, V

Milý pane Šebku, tak za prvé se Vám omlouvám za zkomolení jména.

Za druhé mě mrzí, že jste se do té Wikipedie nepodíval, no což udělala jsem to za Vás takže cituji :

Dětská mozková obrna ... To znamená, že příčinou špatné kontroly hybnosti a vadného držení trupu a končetin je u této choroby porucha vývoje nebo poškození motorických oblastí mozku. Tato choroba bývá často zaměňována s dětskou obrnou, s níž však nemá nic společného, neboť poliomyelitida (dětská obrna) je choroba infekční, je virového původu a v našich zemích byla již úspěšně vymýcena.\"

Za třetí: nejsem přesvědčena, že Vámi udávaná definice fetoplacentární perfuse je přesná, ale o tom se hádat nebudu.

Za čtvrté : ještě stále nám dlužíte vysvětlení toho \"uskřinutí krku pupečníkem\". Na to se tedy hodně těším.

Za páté můžete mě oslovovat slečno a klidně mi i tykat. Děkuji za doporučení literatury určitě si i o pathologii něco ráda přečtu, a více pak jistě vědět budu. Nicméně ten, kdo si plete infekční choroby s porodem můžete být maximálně Vy.Moje reakce: A kde v těch textech (Vašich)máte napsáno, že dětská (správně Přenosná mozková obrna) vzniká porodem!!! O tom totiž tady vedeme tak dlouhé spory (kdy já tvrdil, že Obrna nemůže vzniknout porodem, Vy oponujete).Když už chcete něco říci, tak mi to přineste ukázat "černé na bílém", že při zkaženém porodu bude mít dítě jako vadu Přenosnou obrnu !. Nikde totiž nelze spojovat obrnu s chybou při porodu !.

A ten pupečník vysvětlím raz-dva: Při porodu může dojít ke strangulaci krku plodu pupečníkem. K tomu však může dojít kdykoliv-zpravidla však málokdy během samotného porodu. Zpravidla se tak stane v posledním měsíci před porodem, kdy se usazuje plod - jak se říká! Kdo rodí a ví něco o porodnictví-kromě rodičky, ví o čem je řeč. Zpravidla se však takový porod (kde je plod blokován pupečníkem) zpomalí - nedochází k postupu plodu cestami a pozná se to.

Víc již nevidím důvod k čemukoliv odpovídat. Vše již bylo řečeno.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

jak píše pan EX: 14. 3. 2009 23:03:23, Ex Existují 2 druhy dětských...
 |  20.6.2009 22:13

Kecáš anonyme ....obrna vzniká často při porodu....
 |  20.6.2009 22:17

p. Šebek 14.3. 2009 DMO je zkrátka infekční choroba postihující...
:-(  |  21.6.2009 09:42

Jsou to jenom slepice! Ty jejich mozečky nejsou schopny pochopit dosah...
 |  21.6.2009 10:30

paní V cituji: 11. 5. 2008 15:44:34, V Milý pane Šebku, tak za prvé se...
Michal ŠEBEK  |  3.9.2009 04:09

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *