Čtvrtina českých žen by prý chtěla rodit doma

11.4.2002 00:00
Rodina a děti

Téměř všechny české ženy rodí pod vedením lékařů a porodních asistentek v porodnicích. Ty, které si prosadí porod doma, jsou zatím výjimkou. Podle průzkumu by však čtvrtina těch, které rodily v nemocnici, chtěla příště přivést svého potomka na svět jinak. Novinářům to řekla Eva Labusová ze Společnosti pro zdravé rodičovství Aperio a upozornila, že z hlediska lidských práv by názor těchto žen měl být respektován.

Porodníci varují, že nelze předem říci, u které ženy bude porod bez komplikací. Pokud by při obtížích včas nezasáhl lékař, který má k dispozici nejmodernější nemocniční techniku, mohly by tyto ženy i jejich děti být ohroženy na životě.

"Porody doma byly a budou, ale měla by je vést speciálně školená porodní asistentka, řekla předsedkyně České asociace porodních asistentek Ivana Königsmarková. Takových je podle ní zatím v ČR pět, a tak většina žen, jež volí porod doma, zůstává bez odborné péče. Ve statistikách jsou vedeny jako ty, které nestačily dojet do porodnice, nebo jako sociální případy.

Potvrdila, že porod doma není pro každou ženu. "Nejde nám o to zvýšit propagací porodů doma jejich počet, ale zajistit péči ženám, které se pro něj rozhodnou," vysvětlila.

Americká porodní instruktorka Henci Goerová, jejíž Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu vychází nyní v českém překladu, řekla, že v USA se potýkají s podobnými problémy.

"Také u nás většina žen prochází typickou péčí, také naši porodníci často předávají ženám zavádějící informace o přirozeném porodu a směrují je k porodu v nemocnici," řekla. V USA připravuje matky na porod a pak ho i vede zkušená žena, dula, která jim pomáhá i po porodu. Pojišťovny tuto péči nehradí.

Za předporodní kursy platí i české ženy, většinou se podle Königsmarkové dozvědí, kde jsou v nemocnici toalety a porodní sál. O možnosti určovat si, jak budou rodit, ale nikoli. Po porodu ani nemohou počítat s tím, že za nimi domů přijde porodní asistentka, pokud si samy tuto službu navíc nezaplatí.

Autor: Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

jak píše pan EX: 14. 3. 2009 23:03:23, Ex Existují 2 druhy dětských...
 |  20.6.2009 22:13

Kecáš anonyme ....obrna vzniká často při porodu....
 |  20.6.2009 22:17

p. Šebek 14.3. 2009 DMO je zkrátka infekční choroba postihující...
:-(  |  21.6.2009 09:42

Jsou to jenom slepice! Ty jejich mozečky nejsou schopny pochopit dosah...
 |  21.6.2009 10:30

paní V cituji: 11. 5. 2008 15:44:34, V Milý pane Šebku, tak za prvé se...
Michal ŠEBEK  |  3.9.2009 04:09

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *