Chemikálie z obalů či koberců mohou zhoršovat plodnost žen

16.4.2009 00:00
Rodina a děti

Chemikálie, které se běžně vyskytují v obalech potravin, v polštářování sedadel nebo v kobercích, mohou zhoršovat plodnost žen. Vyplývá to ze studie vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles, o níž informoval server BBC News.


    Vědci sledovali skupinu 1240 žen, v jejichž krvi byly při poporodní prohlídce objeveny organické sloučeniny fluoru označované jako PFC. Při rozhovorech s ženami se ukázalo, že ty s vyšší koncentrací PFC v krvi měly větší potíže při početí. Některé o něj usilovaly i více než rok a nakonec musely podstoupit umělé oplodnění.


    Chunyuan Feiová, která patřila do vědeckého týmu, rovněž uvedla, že ženy s vyšší koncentrací PFC v krvi měly také problémy s nepravidelným menstruačním cyklem. To podle ní znamená, že chemikálie zřejmě narušují hormonální rovnováhu v organismu.


    Podle vedoucího výzkumu Jorna Olsena je nyní třeba, aby souvislost mezi PFC a zhoršenou plodností potvrdila nezávislá studie.


    PFC mají široké využití v průmyslu, protože jsou odolné vůči horku a odpuzují vodu i olej. Pokud se ale dostanou do organismu, vydrží v něm velmi dlouho.


    Předchozí studie navíc prokázaly, že vysoká koncentrace PFC v krvi narušuje vývoj plodu v děloze. U zvířat vystaveným velkým množstvím této chemikálie bylo také zjištěno selhávání orgánů.

Zdroj. ČTK

Související články

Neplodnost - SPECIÁL

20.2.2008 00:00

Některé obaly potravin obsahují nepovolené látky

23.12.2005 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pravý koberec je vlněný, nebo hedvábný, přírodní materiál, zachytí...
Palacka  |  17.4.2009 21:36

Rozpouštědla, chemikálie, chemické rozpouštědla, chemické výrobky!...
test  |  25.1.2012 16:07

A já furt proč po šukání na koberci mám spálená kolena! Tak to bude...
?!?  |  26.1.2012 09:44

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *