Chemické látky v bazénu mohou poškodit nenarozené děti

10.4.2002 00:00
Rodina a děti

Plavání je vhodný způsob pohybu pro těhotné ženy, avšak může mít závažné následky pro nenarozené děti. Vysoká hladina chemických látek používaných v bazénech je totiž spojována s potraty a poškozením plodu, tvrdí britská studie.

Ve vzorcích odebraných z osmi krytých bazénů v Londýně byly nalezeny relativně vysoké hladiny vedlejších produktů chloru nazvané trihalometany (THM). Ty vznikají, když chlor, přidávaný do vody k hubení bakterií způsobujících infekce, reaguje s organickými látkami jako pot, prach a kožní buňky.

Předchozí výzkumy ukázaly, že vysoká úroveň THM může způsobit potrat, nízkou porodní váhu a deformaci páteře plodu. Nová studie vědců z Imperial College of Science, Technology and Medicine zjistila, že přítomnost organických látek ve vodě bazénů je třikrát vyšší než u vodovodní vody. Hladina chloroformu, nejčastějšího THM, který byl klasifikován jako možný původce rakoviny, byla 20krát vyšší.

THM se vypařují z vody do vzduchu, což znamená, že plavci je mohou vdechnout, stejně jako spolknout s vodou nebo absorbovat pokožkou. Čím namáhavější aktivita, tím více škodlivých látek prý člověk inhaluje. V rámci prevence by mělo být sníženo chlorování bazénů na minimum při současném zachování hygieny, doporučili vědci.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tenhle sajt je fakt příšernej! Pořád samý varování, co nejíst, co...
Artan T.  |  10.4.2002 12:59

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *