Celý svět již protestuje proti norskému sociálnímu systému Barnevernu

15.4.2016 00:01
Rodina a děti

Tlak na Norsko kvůli praktikám jeho sociální služby Barnevern sílí. Již tuto sobotu 16. dubna proběhnou zatím největší celosvětové protesty před budovami norských ambasád a konzulátů. Organizátoři mají nahlášené demonstrace v celkem 56 městech ve 20 zemích světa. Protestovat se bude kromě Evropy také na mnoha místech v USA, Kanadě, v Austrálii a na Novém Zélandu. Vysokou účast očekávají organizátoři v mnoha evropských městech, mimo jiné v rakouské Vídni, kam v únoru letošního roku přišlo před norskou ambasádu vyjádřit svůj názor kolem tří tisíc lidí.

Hlavním „iniciátorem“ aktuálních protestů je Rumusko a křesťanská komunita podporující norsko-rumunskou rodinu Bodnariových. Barnevern této rodině na podzim loňského roku odebral 5 dětí, včetně plně kojeného tříměsíčního miminka, a děti následně rozdělil do několika různých pěstounských rodin. Důvodem byly obavy z křesťanské výchovy v rodině a následně vznesená obvinění z příliš přísných trestů. Učitelka, která původně výchovné poradenství doporučila, přestala po odebrání dětí s Barnevernem spolupracovat. 
Právě před několika dny soud rozhodnul o vrácení nejmladšího syna Ezekiela a povolil rodičům setkání s dvěma staršími syny dvakrát týdně po dvou hodinách. S dcerami se rodiče smí od začátku března vídat pouze hodinu 1x za 14 dní. Rodina Bodnariových od začátku odmítla přistoupit na podmínky Barnevernu a o svém případu detailně informuje na webových stránkách www.bodnariufamily.org, kde současně zveřejňuje fotografie ze svých rodinných alb.  

Češi se připojí k protestům přes skype
V samotném Norsku se bude protestovat na pěti místech. “Rozhodně nejzajímavější bude demonstrace ve Strynu, které se zúčastní i Bodnariovi. Dále zde budou s kompletní dokumentací a osobní účastí rodičů představeny nové případy, kdy Barnevern zakročil bezdůvodně a v rozporu se základními právy dětí a rodin,“ informuje Tomáš Zdechovský, který se v průběhu demonstrace spojí s jejími organizátory prostřednictvím Skypu z České republiky.
Praha se tentokrát protestů aktivně neúčastní, protože Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových a jeho podporovatelé se plně soustředí na přípravu odvolacího soudu. V něm se bude Eva Michaláková snažit zvrátit rozhodnutí o ztrátě rodičovských práv k oběma synům, odůvodněné medializací kauzy, a o nucené adopci mladšího syna. 
Cílem samozřejmě zůstává návrat Denise a Davida do péče rodiny. Na konkrétní termín soudu rodina čeká - navzdory ujištěním norské ambasády v Praze o brzkém rozhodnutí - již od září loňského roku. Všechny žádosti o kontakt s dětmi úředníci navzdory mezinárodnímu tlaku pod různými záminkami neumožnili. Členové Petičního výboru se také v těchto dnech individuálně obracejí na norskou ministryni pro děti a sociální rovnost Solveig Horne s žádostí o prošetření případu dětí Michalákových.

Protestů se má zúčastnit 100.000 lidí
Celosvětové protesty proti porušování práv dětí a rodin Norskem probíhají od začátku roku a budou pokračovat i během jarních a letních měsíců. Celkem se na podporu postižených rodin sešlo již více než 70 tisíc lidí. Všechny další demonstrace se ponesou v duchu písně Let the children be set free, kterou složil rumunský zpěvák Cristian Cazacu. -	Informace o případu Bodnariových lze nalézt na adrese www.bodnariufamily.org.

-	O víkendu 16. - 17. dubna odvysílá půlhodinovou reportáž o Barnevernu s názvem „Norsko: Rodiče proti státu“ zpravodajský kanál BBC (http://www.bbc.co.uk/programmes/b078hfq2). Reportér BBC natáčel v Norsku i s českými rodinami.

-	Informace o protestech, počty účastníků i fotografie budou umisťovány na facebookových stránkách:
„Norway, return the children to the Bodnariu family“
„Norway, give us back the children you stole“

-	Informace budou průběžně překládány do českého jazyka a umisťovány také na českých FB stránkách věnovaných dětem Michalákovým „Česko, vraťme děti rodičům“.


Další důležité odkazy:

Komunita vznikající kolem tvůrců písně Let the children be set free
https://www.facebook.com/LetTheChildrenBeSetFree2016/?fref=ts

Seznam všech protestních míst (další města se budou přidávat alespoň symbolicky):
https://delightintruth.com/2016/04/06/april-16th-2016-will-truly-be-a-d-day/

Australská videopozvánka na protesty se shrnutím případu Bodnariových a důvody, proč se protestuje.
https://www.youtube.com/watch?v=9LI9A_31oyQ
-	Informace o protestech, počty účastníků i fotografie budou umisťovány na facebookových stránkách:
„Norway, return the children to the Bodnariu family“
„Norway, give us back the children you stole“

-	Informace budou průběžně překládány do českého jazyka a umisťovány také na českých FB stránkách věnovaných dětem Michalákovým „Česko, vraťme děti rodičům“.


Přidat komentář

 
* *