Burské oříšky ohrožují malé děti

22.12.2004 00:00
Rodina a děti

Hřejivá atmosféra Vánoc vyvolává zejména mezi dětskými lékaři mrazení v zádech. V období mezi listopadem a lednem totiž neutěšeně narůstají případy, kdy musí z dýchacích trubic malých pacientů odstraňovat mnohdy v plné narkóze předměty, které tam nemají co dělat. Nejčastěji jde o burské oříšky, které jsou nedílnou součástí sváteční tabule.

Jednoletým až čtyřletým dětem je totiž vlastní, že si ze zvědavosti strkají do pusy téměř vše, na co přijdou, oříšky počínaje a mincemi či slunečnicovými semínky zdaleka nekonče. A přitom neustávají v permanentním pohybu. Nezřídka přitom cizí těleso vdechnou. Následky mohou být až tragické. Mírnější variantou je zápal plic, nejděsivější udušení.

Lékaři proto apelují nejen na rodiče, ale také prarodiče a sestry v jeslích, aby raději zapomněli na vytváření svátečního ovzduší, a pokud už na něm trvají, nenechali alespoň ty nejmenší ani na chvíli bez dozoru. A hlavně jim nenabízeli oříšky, které jim mohou způsobit vážnou zdravotní újmu.

Toto nebezpečí přesvědčivě ilustruje zákrok, jejž musel teprve dvouletý Fabian podstoupit na pohotovosti ve švýcarském Lucernu. Spokojeně si hrál v obývacím pokoji s autíčkem a přitom zpozoroval, že na stole stojí miska s buráky. Sáhl do ní a strčil si jeden z nich do úst. S plnou pusou pak vesele pobíhal po místnosti. Jeho matku zarazil až úporný kašel, který otřásal jeho tělíčkem. Ve chvíli, kdy dítě začalo modrat v obličeji a zoufale lapat po dechu, přivolala záchranku. Díky bezprostřední operaci se ho podařilo zachránit. Fabianův případ však zdaleka není ojedinělý.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Při vdechnutí.
 |  31.10.2008 11:52

Znám ze svého okolí tragickou smrt tříletého dítěte právě vinou...
Markéta H  |  1.12.2011 11:44

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *