Budoucí tatínkové při těhotenství tloustnou

29.8.2006 00:00
Rodina a děti

Nastávající tatínkové během těhotenství svých partnerek přibírají na váze, tedy přinejmenším to tak funguje u některých druhů opic. Zjištění amerických vědců, které na svých webových stránkách cituje časopis New Scientist, by mohlo přispět k osvětlení biologických změn, k nimž dochází u mužů proto, aby se z nich mohli stát dobří otcové.

Těhotenství je něco, co se často dotýká i muže - mužská "solidární těhotenství" byla zaznamenána i u lidí, avšak nikdy nebyla systematicky studována; jsou většinou chápana jako psychosomatické jevy.

Nyní americký vědecký tým zkoumal změny váhy u dvou druhů tamarínů, malých monogamních opičích druhů, které se svou velikostí blíží zhruba veverkám a jejichž samci jsou považování za příkladné tatínky. Váhu experti sledovali od početí po narození potomka. Každý měsíc bylo 25 nastávajících opičích tatínků a 33 těhotných maminek váženo. Během zkoumání zvířata dostávala stále stejný díl potravy.

"Zjistili jsme, že samci v průměru získali během těhotenství navíc asi deset procent své tělesné váhy," prohlásila Toni Zeiglerová, která stojí v čele týmu Wisconsinské univerzity. Zatímco u samic byl hlavní přírůstek zaznamenán v druhé polovině těhotenství, u mužů to bylo spíš na začátku či uprostřed, vyplývá ze studie, kterou tým otiskl v časopise Biology Letters.

"Váhový přírůstek je pro samce užitečný, neboť je připravuje na vysoké ztráty energie, které přicházejí poté, co se dítě narodí," uvedla Zeiglerová. "Opice mají obvykle sourozence a rodí se poměrně velké - dosahují asi 20 procent hmotnosti dospělého. A většinou je musí na zádech nosit otcové," dodala na vysvětlenou.

Váhový přírůstek je u samců pravděpodobně výsledkem toho, že se v těle produkuje více prolaktinu - tedy stejného hormonu, který podporuje u žen tvorbu mléka. "Naše dřívější studie ukázaly, že hladiny prolaktinu se u samců během těhotenství partnerky zvýšila o polovinu," řekla Zeiglerová.

Zdroj: ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Zatímco u samic byl hlavní přírůstek zaznamenán v druhé polovině...
DENISA  |  29.8.2006 15:16

Zatímco u samic byl hlavní přírůstek zaznamenán v druhé polovině...
DENISA  |  29.8.2006 15:26

Už jsem odrodila a ten můj tloustne dál.
Katka  |  29.8.2006 19:51

Katka-haha :-)
D.  |  30.8.2006 02:12

To není přeci možný, že by tatínkové tloustly. :))
Martin  |  4.12.2007 21:55

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *