Britští rodiče se bojí trojvakcíny

11.2.2002 00:00
Rodina a děti

Kvůli obavám nad možnými negativními důsledky trojvakcíny MMR stále více lidí odmítá dát své děti očkovat. Mnoho rodičů je totiž znepokojeno zprávami, že není vyloučeno spojení mezi trojvakcínou MMR a autismem.

Trojvakcína MMR 2 se aplikuje dvakrát v ranném dětství a chrání proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Britské státní zdravotnictví už neposkytuje starší alternativu, kterou je očkovat dvakrát proti každé nemoci zvlášť, a tedy celkem šestkrát místo dvakrát. Lékaři upozorňují, že šestero očkování mimo jiné znamená, že dítě získá imunitu později, než při dvojím očkování trojvakcínou.

V Londýně bylo v posledních dnech prokázáno 12 nových onemocnění spalničkami, které jsou léčitelné, ale mohou být i smrtelné. V rozvojových zemích, kde je prevence nedostatečná, na ně umírá milión dětí ročně. V Británii bylo poslední úmrtí zaznamenáno v roce 1992.

Britské zdravotnické úřady zdůrazňují, že epidemie nehrozí, ale vyslovily obavy až rozhořčení nad tím, že poměr očkovaných dětí se vytrvale snižuje. Na některých místech v Londýně je nyní na 65 procentech.

Ve vyspělých zemích včetně České republiky se pohybuje imunizace dětí kolem 95 procent. Tato úroveň je podle lékařů nutná, aby byla imunní celá populace. Britský celostátní průměr imunizace proti spalničkám je nyní 84 procenta, londýnský průměr je 72 procent.

Zároveň se začala prudce zvyšovat poptávka po oddělené vakcíně proti každé nemoci, kterou ovšem musejí rodiče hradit ze svého. Jeden z nedávných průzkumů mínění ukázal, že 80 procent Britů se domnívá, že rodiče by měli mít možnost výběru a že by jim vláda neměla vnucovat jen MMR.

Mnoho rodičů je totiž znepokojeno zprávami, že není vyloučeno spojení mezi trojvakcínou MMR a autismem. Prozatím příliš nepomáhá ujišťování britských lékařů, že takové propojení nebylo dokázáno a že trojvakcína se na doporučení Světové zdravotnické organizace používá v 90 zemích. Znepokojení rodiče poukazují na to, že sice spojení nebylo prokázáno, ale nebylo ani vyloučeno. Odpůrci vakcíny MMR připomínají, že Japonsko od ní upustilo po několika případech dětských úmrtí nebo onemocnění počátkem 90. let. V Japonsku ovšem onemocnělo spalničkami mezi lety 1994 až 1998 na 4500 dětí, z nichž 85 zemřelo.

Británie sama stáhla dva druhy vakcíny MMR v roce 1992, protože v několika případech vyvolaly mírnou formu meningitidy. Jedna z těchto vakcín byla tehdy dostupná i v Československu. Vedlejším politickým soubojem v celé věci je požadavek, aby premiér Tony Blair oznámil, zda nechal trojvakcínou MMR očkovat svého devatenáctiměsíčního syna Lea. Blair to odmítl s tím, že jeho syn má právo, aby se jeho zdravotní stav nepropíral na veřejnosti.

Po několika týdnech prudkého mediálního tlaku však nyní během návštěvy v Africe řekl, že by nedoporučoval jiným rodičům něco, čeho by se jako rodič sám bál. To se bere za přiznání, že Leo MMR dostal.

Zdroj: ČTK

Související články

Poškození po očkování

24.1.2000 00:00

Přidat komentář

 
* *