Benzen může vyvolat u dětí leukémii

25.8.2004 00:00
Rodina a děti

Francouzští vědci se domnívají, že dítě, které žije v těsné blízkosti benzinové pumpy nebo autodílny, je vystaveno čtyřikrát vyššímu riziku onemocnění leukemií než ostatní děti. Ve studii, o níž informovala agentura AFP, ale upozornili, že tuto tezi musejí potvrdit další průzkumy. Za příčinu vyššího výskytu leukemie u dětí žijících v uvedeném prostředí označili benzen, který je obsažen v benzinu.

Vědci zkoumali 280 případů akutní dětské leukemie v Paříži, Nancy, Lyonu a Lille a srovnávali je se stejně početnou skupinou zdravých dětí. V zářijovém čísle specializované publikace Occupational and Enviromental Medicine podle AFP uvádějí, že žít v bezprostřední blízkosti benzinové pumpy nebo autodílny možná až čtyřnásobně zvyšuje nebezpečí výskytu dětské leukemie. Riziko je přitom tím vyšší, čím déle jsou děti benzenu vystaveny.

Leukemií ve Francii onemocní asi čtyři z každých 100.000 dětí.

Jacqueline Clavelová z Národního ústavu pro zdraví a lékařský výzkum (INSERM) agentuře řekla, že benzen je rizikový faktor i pro dospělé, ale v mnohem větších dávkách, než jaké se vyskytují u benzinových čerpadel a v autodílnách. Jeho údajné účinky na dětský organismus prý nynější studie popisuje poprvé.

Benzen se používá jako rozpouštědlo a surovina v chemickém průmyslu.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *