Alternativních porodů přibývá

20.2.2003 00:00
Rodina a děti

Na jižní Moravě vzrůstá počet žen, které přivádějí na svět potomka alternativním způsobem, a to například ve vodě nebo na nafukovacím vaku.

Loni se v regionu narodilo téměř 10.800 dětí. "Více než polovina maminek přitom nerodila klasickým způsobem, tedy v poloze na zádech a s nohama ve třmenech," řekl ČTK šéf předporodní péče v kraji Vít Unzeitig působící v porodnici na Obilním trhu v Brně.

Podle něj se lékaři snaží více přizpůsobovat požadavkům budoucích maminek. V klasické poloze proto rodí stále méně žen, přibližně necelá třetina z celkového počtu.

Dalších 17 procent budoucích maminek si podle Unzeitiga vůbec nemůže vybrat způsob porodu, protože potomky přivádějí na svět ze zdravotních důvodů při operaci.

"Mnohé ženy však již do porodnic přicházejí s takzvaným porodním plánem, což je soupis jejich přání, jak by měl podle nich porod vypadat. Ve většině případů jej respektujeme," uvedl Unzeitig. Doplnil, že přáním maminek nelze vyhovět, pokud porod nepostupuje spontánně a matka nebo dítě jsou v ohrožení.

Vladimír Klepáč

Přidat komentář

 
* *