3 tipy na správné držení těla u školáků

2.10.2013 00:01
Rodina a děti

Každý třetí dítě chodící do školy má problémy s držením těla. Pokud chcete zajistit zdravý vývoj vašeho dítěte a zabránit vzniku zdravotních potíží v dětství i dospělosti, vyplatí se dodržovat několik preventivních zásad.

Pozor na váhu školní brašny

Váha školní tašky by neměla přesáhnout 10 % hmotnosti dítěte. Problémem je, že řada dětí nosí na zádech mnohem více. Z toho pramení některá zdravotní rizika. Kvůli přetěžování se mohou u vašeho dítěte objevit bolesti hlavy, páteře nebo skolióza. Pokud již dítě těmito zdravotními problémy trpí, nevhodná nebo příliš těžká školní brašna rozvoj těchto komplikací podpoří. Jestliže vaše ratolesti mají bolesti zad již v dětství, je vysoce pravděpodobné, že je budou trápit i v dospělosti. Řešit se to dá pomocí rehabilitačních programů s využitím metody Infinity, ale důležitá je samozřejmě i prevence,“ doporučuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Co v brašně nosit a jak v ní ukládat předměty

Naučte své dítě dávat těžší předměty, jako jsou třeba knihy, do kapsičky, která je co nejblíže k zádům. „Váha knih se tak přenese více na tělo a páteři se alespoň trochu uleví. Dbejte také na to, aby děti v tašce nosily jen skutečně nutné věci. Vhodné je, aby si děti nechávaly co nejvíce školních pomůcek, které nebudou potřebovat k plnění domácích úkolů, ve školní lavici,“ říká primářka Michaela Tomanová.

Zásady správného sezení

Děti tráví v lavici mnoho času. Po návratu domů pak rády vysedávají dlouhé hodiny za počítačem, hrají hry nebo komunikují na sociálních sítích.  Zásady správného sezení ve škole mají kontrolovat učitelé, doma však musíte dohlédnout na své dítě sami. V opačném případě se u dětí mohou objevit bolesti šíje nebo zad. „Základem je správná židle. Dítě by na ní mělo sedět tak, aby se nohy dotýkaly země. Dolní končetiny by přitom měly být rozkročeny na šířku pánve, držení trupu, hlavy a páteře by se mělo co nejvíce přiblížit vertikále. Pokuste se v dětech vybudovat návyk na správné sezení. Jednoduchá prevence přináší často ty nejlepší výsledky, které jdou ruku v ruce s přirozeným pohybem dětí. Dopřejte jim proto vhodnou pohybovou aktivitu v rámci zájmových školních a mimoškolních činností a sportů,“ uzavírá primářka Michaela Tomanová.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

D test je fajn, ale nemám ho předplacený, tudíž nevím jak dopadly v...
Renata Z  |  21.10.2014 14:53

A neslyšeli jste někdo o rostoucí židličce? Je to prý dobré na...
Eliška  |  30.1.2017 14:24

Vůbec neznám..v čem je to speciální? Nějaká zdravotní židlička?
Kamila  |  30.1.2017 14:35

Dá se říct, že to je taková zdravá židlička pro děti. Mrkněte tady...
Eliška  |  30.1.2017 14:40

Juj, tak to vidím prvně. Bohužel neporadím, ale vypadá to zajímavě.
Kamila  |  30.1.2017 14:41

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *