Nová metoda výuky batolat

22.5.2007 00:00
Rodina a děti

Pražští rodiče budou mít od září možnost nechat vzdělávat své děti novou metodou Play Wisely. Vychází z neurologického výzkumu a je zaměřena na vývoj vnímání kojenců a batolat, později by se měli snadněji učit novým znalostem. Vyškolení lektoři budou dětem ve věku tří měsíců až čtyř let hravou formou rozvíjet schopnost koncentrace, rovnováhy a koordinace.

Metodu organizovaných her s obrázky, zvuky, barvami a rytmem přijely do Prahy představit její americké zakladatelky. "Vychází ze zjištění, že mozek je od narození schopen přijímat informace a rozvíjet se," říká Vladimíra Šlegrová, jedna ze zakladatelek centra Park and Play, které metodu od podzimu zájemcům nabídne. Specialistky přirovnávají dětský organismus ke stromu. Podobně jako se rozvíjí jeho kořenový systém, když je dobře zaléván, rozvíjí se u malých dětí nervový systém.

Metoda je založena na propojení impulzů, které dítě dostává. Lektorky jim rychle za sebou ukazují kartičky, na kterých je například beruška na různém pozadí, a zároveň na ně mluví. Dítě musí berušku na obrázcích najít. Kojenci obvykle reagují očima, rukama a nohama. Batolata, pro která jsou určeny komplikovanější karty, na ni už přímo ukazují.

"Když jsem viděla cvičení ve filmu, tak mi připadala divná," tvrdí Šlegrová. Rozhodla se je proto nejdříve vyzkoušet na svých dětech ve věku 19 měsíců a čtyř let. Metodu pak postupně testovala také na dalších dětech, všechny prý reagovaly a hry je bavily.

Mentální cvičení je doplněno i cvičením fyzickým. Děti se učí vnímat dotyky různě velké předměty, koordinovat své pohyby a posilovat svalstvo.

Američanky loni představily svoji metodu na vědeckém setkání na Oxfordské univerzitě. Předběžně o ni projevilo zájem také Rusko, Itálie a Nizozemsko. Centrum Park and Play a pražská dvojjazyčná Montessori školka Nestlingue budou sloužit jako tréninková centra pro Evropu. Děti v nich budou metodou Play Wisely v češtině a angličtině učit čtyři lektoři, jedna lekce bude trvat 30 až 45 minut. Podle Šlegrové by na ně děti měly docházet jednou až dvakrát týdně.

zdroj: ČTK

Související články

Skutečné chlapy dělá mazlení

17.9.2004 00:00

Výchova a konstituce dítěte

7.5.2003 00:00

Embryonální výchova

12.4.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

kde se bude tato metoda od září vyučovat? kde je možné se přihlásit?...
alena  |  23.5.2007 07:09

Taky bych se rada dozvedela, kde se bude takto vyucovat.
jirunska  |  27.5.2007 15:13

a jé...totáč se vrací. tohle tady bylo už před Listosincem. Než na to,...
ABB  |  27.5.2007 15:19

Dobry den vsem zajemcum, kursy pro deti od 4 mesicu do 3 let budou zahajeny...
Vladka Slgrova  |  29.5.2007 14:55

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *